Venkovní roleta jako pomocník v zimě i v létě

shutterstock.com
shutterstock.com

Venkovní roleta v současnosti patří k nejvyužívanějším druhům exteriérového zastínění. Využívá se na novostavbách, ale i na starších rodinných domcích. K velké oblibě venkovních předokenních rolet napomáhá i velké množství výhod, které s její instalací domácnost dostane. Základní výhody a přednosti si nyní rozebereme. Výhody přichází nejen v oblasti zastínění, ale také v mnoha dalších odvětvích, které oceníte v létě i v zimě.

Ochrana proti přehřívání v létě

V létě velmi často dochází k přehřívání interiéru z důvodu intenzivního slunečního záření. Zejména tedy v místnostech, které mají okna orientována na jih nebo jihozápad. Do takto umístěných oken jde přes den největší množství ostrých slunečních paprsků. V zimě tuto situaci vítáme, protože slunce interiér přitápí. Ovšem v létě je tento jev spíše na škodu. Stažené venkovní rolety dokáží slunci zabránit v prostupu ještě dříve, než se jeho paprsky dostanou k oknu. To zůstává chladné a v interiéru je zajištěno příjemnější klima. Pokud máte klimatizaci, můžete snížit její výkon a snížit spotřebu elektrické energie.

Úspora energie v zimě

V zimě mají předokenní rolety zcela opačný efekt. Opět zamezí pronikání tepla oknem, ale nyní v opačném směru. Tedy z místnosti ven. Staršími okny uniká velké množství nashromážděného tepla z interiéru. Zatažené venkovní rolety slouží jako další tepelný izolant, který brání teplu v úniku. Menší tepelné ztráty také znamenají možnou úsporu při vytápění.

Předokenní rolety mohou mít mnoho podob, zdroj: sundrape.cz
Předokenní rolety mohou mít mnoho podob, zdroj: sundrape.cz

Úplné zatemnění

Venkovní rolety také představují možnost úplného zatemnění interiéru. Tohoto jevu lze dosáhnout jen s roletami. Při jejich zatažení totiž nevznikne žádná mezera, kterou by světlo do místnosti vnikalo, což například u žaluzií nemůžete nikdy očekávat. V noci vás tedy nebude obtěžovat žádné světlo z pouličního osvětlení. Pokud pracujete na noční směny a potřebujete spát přes den, můžete si i ve dne v interiéru vytvořit maximální tmu.

Redukce hluku z deště a krupobití

K příjemným vlastnostem pro váš spánek také samozřejmě patří i snížení hluku z exteriéru. Velkou výhodu představuje především snížení hluku v případě deště nebo krupobití, které mohou rušit váš spánek. Zatažené rolety tento hluk dokáží výrazně tlumit. V případě rolet na střešních oknech je redukce hluku z krupobití a deště velmi užitečná.  Pokud bydlíte u frekventované silnice, venkovní rolety dokáží snížit hluk také z projíždějících automobilů.

Bezpečnost – ochrana střešního okna

Další výhodou je zvýšení bezpečnosti oken. Venkovní rolety působí nejen na pohled jako pevný a bezpečný produkt, přes který by se případní zloději dostávali jen velmi složitě. Rolety do oken tedy dokáží odradit zloděje už jen při samotném pohledu. Pokud by se zloději rozhodli okno s roletou pokořit, bude to pro ně znamenat opravdu velké úsilí, mnoho hluku a času. Zejména na střešních oknech.

Ochrana soukromí

A nesmíme zapomínat ani na ochranu svého soukromí, které máme v dnešní době jen velmi málo. S venkovní roletou si můžete být jistí, že žádní sousedi ani kolemjdoucí nebudou ve vaší domácnosti vidět vůbec nic. Dokonce ani obrysy, jako je tomu například u záclon.