Vestavěné šatní skříně na míru nabízí vysokou flexibilitu

shutterstock.com
shutterstock.com

V každé domácnosti je třeba zajistit dostatek úložného prostoru  Některé byty se mohou pochlubit praktickými komorami či šatnami. Funkci úložného prostoru však plní především skříně. Pokud chcete spojit praktičnost se zajímavým a moderním designem, zvažte koupi vestavěné skříně. Vestavěné skříně nejen šetří prostor, ale mohou nabídnout i velmi originální vzhled.

Výhody vestavěných skříní

Vestavěné skříně se vyrábí na míru, jejich hlavní výhodou tedy je, že se zcela přizpůsobí vašim požadavkům. Vestavěné skříně také šetří prostor, dokáží účelně využít každého výklenku či rohu a je možné je umístit i pod zkosenou střechu. Prostor ale plně využívají i v místnostech s klasickým rovným stropem. Na rozdíl od kusových skříní, vestavěné skříně sahají většinou až do stropu. Velkým pozitivem je i to, že si můžete sami navrhnout dělení vnitřního prostoru skříně.

Typy vestavěných skříní

Vestavěné skříně se vyrábí na míru dle zadání objednatele, proto je každá skříň originálním kusem. Přesto mezi nimi můžeme najít společné znaky a  rozdělit tak vestavěné skříně na několik typů:

  • Vestavěné skříně umístěné do výklenku ve zdi
  • Vestavěné skříně pod sešikmené stropy
  • Šatnová vestavěná skříň – vzniká buď tam, kde je větší výklenek ve zdi opatřen dveřmi skříně nebo je možné do větších prostor zhotovit skříň o velikosti malé šatny, do níž je možné vstoupit
  • Předsíňové stěny
  • Vestavěné skříně tvořící předěl místnosti
  • Vestavěné skříně postavené v prostoru podobně jako skříně klasické, přiléhající jednou či dvěma stranami ke zdi

Typy dvířek

Nejviditelnější částí vestavěné skříně jsou její dveře. Často právě dveře dodají nejen skříni, ale celé místnosti zajímavý vzhled.

Volit můžete mezi těmito typy dveří:

  • dveře otočné, které jsou nejlevnější variantou, jsou vhodné všude tam, kde se okolo skříně nachází dostatek prostoru pro jejich otevírání a kde si majitel přeje mít možnost otevření celého prostoru skříně najednou
  • posuvné dveře jsou nenáročné na prostor, při jejich otevření však část skříně vždy zůstane zakryta
  • dveře skládací jsou vhodné všude tam, kde není dostatek prostoru pro otvírání otočných dveří a zároveň není možné využít předností dveří posuvných – například u velmi malých nebo rohových skříní

Kromě volby systému otvírání je také třeba vybrat materiál dveří. Ty mohou být vyrobeny z dřevotřísky potažené laminem či dýhou. Dražší variantou jsou dveře z masivu, dveřní výplně však mohou být i z dalších přírodních materiálů – ratanu či bambusu. V nabídce jsou i dveře skleněné v neprůhledných i částečně průhledných úpravách. Skleněná dvířka lze navíc ozdobit vlastními motivy či fotografiemi, čímž dodáte celé skříni osobitý ráz. Plochu dveří je také možné doplnit o zrcadla, která opticky zvětší prostor v místnosti.

Tip: Na dveře skříně můžete použít i obrazy na míru od umenisveta.cz

Velké množství odstínů lamina i dýhy, stejně tak široká nabídka dalších materiálů dveří, dává možnost bez problému sladit vestavěnou skříň s ostatním nábytkem ve vašem interiéru. V případě ložnice je to například manželská postel, více zde.

Orientační ceník vestavných skříní

Cena vestavěné skříně závisí na mnoha parametrech a může se pohybovat od 10 000 Kč výše. Obecně lze říct, že jeden běžný metr skříně vysoké 2,6 metru vychází zhruba na 8 500 – 11 500 Kč.

Celková cena záleží samozřejmě především na velikosti šatní skříně, ale také na volbě materiálů. Velký rozdíl v ceně může způsobit volba materiálu dveří skříně. Nejlevnější je dřevotříska potažená laminem, připlatíte si za masiv, barevné sklo či ratan.

Rozložení vestavné skříně upravíte na míru vašim požadavkům, zdroj: shutterstock.com
Rozložení vestavné skříně upravíte na míru vašim požadavkům, zdroj: shutterstock.com

Zatímco výběr kvalitního materiálu dveří je velmi důležitý, na materiálu korpusu a vnitřních polic je možné ušetřit, protože jsou skryty před našimi zraky. Pro korpus tedy lidé nejčastěji volí dřevotřísku potaženou laminem. Vliv na celkovou cenu má i volba vnitřního vybavení skříně.

Nejlevněji vás vyjde, pokud si vystačíte s klasickými policemi, šuplíky a tyčemi pro zavěšení oděvů. Cena se navýší při objednávce důmyslného drátěného programu, který nabízí například věšák na kravaty a další vymoženosti.