Video: Máte špinavou fasádu? Podívejte se, jakým způsobem ji můžete očistit

shutterstock.com
shutterstock.com

Udržet vaší stavbu v čistém stavu je velice náročné a neobejde se to bez práce, zejména co se týče fasády – vnější strany vašeho domu, která je velice náchylná k znečištění. Jak se zbavit nechtěných skvrn a prvků na vaší fasádě a obnovit její původní stav? Právě to vám poradíme v dnešním článku.

Máte špinavou fasádu?

Snad žádná fasáda nevydrží věčně čistá, za což se mohou zasloužit lidé, zvířata, ale i přírodní a okolní vlivy. Znečištěné ovzduší se například projeví právě i na vaší fasádě, kde se mohou usazovat částečky a vytvářet skvrny. Proč je nejen v tomto případě důležité udržovat fasádu čistou?

V krajním případě to totiž může ovlivnit propustnost vaší zdi a mít tak negativní vliv na celistvost materiálu, což vede k tvorbě trhlin či plísní. Ideálním řešením je čistit omítku v závislosti na míře znečištění ovzduší ve vaší lokalitě.

Ať už je původ špíny jakýkoli, existuje několik způsobů, jak se jí zbavit. Do jisté míry záleží na povrchu vaší fasády, i když s technickým vývojem se stává tato charakteristika téměř zanedbatelná. Ta může být z odlišných materiálů, jako například:

  • štuk
  • cihelné zdivo
  • vinylové desky
  • hliníkové panely
  • přírodní kámen (zejména vápenec, žula, mramor, travertin)

Jak čistit?

Špína na vaší fasádě může mít mnoho podob. Klasickým postupem je, zkusit nečistotu odstranit svépomocí.

  • čištění na suchohrubší nalepené nečistoty, jako je tráva, pavučiny apod. odstraníte jednoduše tím, že fasádu ometete, příp. vyluxujete
  • čištění na mokro – pokud vznikne skvrna, můžete ji zkusit umýt, resp. vymýt, a to vlažnou vodou s jarem a obyčejnou houbičkou na nádobí (pozor, pouze její hladkou stranou), pokud to nepomůže, je potřeba vyhledat odborníka

Pokud na nečistotu nestačíte sami, nezbývá vám nic jiného, než vyhledat odborníka na čistění fasád. Výhodou je, že profesionální postup způsobí i obnovení původního vzhledu vaší fasády, plus by vám měl zaručit několikaletou ochranu před opětovným napadením – zejména jedná-li se o zničení organického znečištění.

Rozlišujeme dvě základní skupiny nečistot, sice:

  • atmosférické znečištění (usazeniny prachových částic, smogu, kyselých dešťů apod.)
  • organické znečištění (řasy, mechy, houby apod.)

Metody čištění

Speciální metodou, jak se zbavit nečistot, je například tryskání/pískování, jeho pomocí jsou z povrchu odstraněny nechtěné prvky. Tato metoda je velice efektivní a šetrná k povrchu fasády. Dokáže odstranit jak atmosférické, tak organické znečištění, ale například i graffiti.

V nabídce máte také možnost tryskání suchým ledem, jehož teplota se  pohybuje kolem -79°C. Jedná se o metodu, kdy je suchý let ve formě pelet tryskán prostřednictvím stlačeného vzduchu na znečištěnou plochu. Rychlost tryskání může dosáhnout rychlosti zvuku.

Další variantou jsou speciální přípravky, a to zejména na odstranění organického znečištění, které si sami můžete zakoupit. Nicméně i specializované firmy je používají. Nanese se přípravek, nechá se působit a posléze se opláchne studenou tlakovou vodou (wap). Pokud byste se rozhodli pro chemické čištění svépomocí,  problémem by mohlo být, že některé z těchto hobby přípravků potřebují působit 24 hodin a v případě deště by nemusel být účinek tak efektivní.

Máte-li zájem o čištění fasády v Praze metodou tryskání, kontaktujte odborníky z firmy AXIOM REAL, spol. s r.o.