Výběr poštovní schránky krok za krokem

shutterstock.com
shutterstock.com

Přestože ručně psaných dopisů i pohledů vlivem elektronické komunikace stále ubývá, bez poštovní schránky se zcela obejít nelze. Stále ještě můžete do schránky dostávat dopisy z úřadů či bank, složenky či denní tisk. To vše je doplněno o množství reklamních letáků. Bez poštovní schránky se proto ani v dnešní době neobejdete. Podívejme se, co zohlednit při koupi nové poštovní schránky.

Typy poštovních schránek

Poštovní schránky by se daly rozdělit na schránky samostatné a schránky prodávané v celých sadách. Ty druhé jsou určeny do bytových domů a jsou navrženy tak, aby nezabíraly mnoho místa.

Prohlédněte si moderní obrazy do vaší předsíně

Sady schránek lze zakoupit v provedení:

  • na zeď – ty umožňují výběr pouze ze stejné strany, ze které se dopisy do schránky vhazují, je možné zvolit schránky situované vodorovně či schránky svislé, které zabírají větší plochu zdi, ale naopak neční tolik do prostoru jako schránky vodorovné
  • pro zazdění  – lze zvolit schránky s výběrem z téže strany, ze které se do schránky dopisy vhazují, či ze strany druhé
  • pro zasklení do dveří – schránky se vybírají z vnitřní strany dveří, zatímco dopisy jsou vhazovány z vnější strany dveří

Možnost ovlivnit volbu sady schránek v bytovém domě však má běžný majitel bytu málokdy. Proto se dále podrobněji podíváme na schránky určené do rodinných domů, případně do menších bytových domů o několika málo jednotkách.

Poštovní a novinová schránka pro upevnění na zeď, zdroj: az-impex.eu
Poštovní a novinová schránka pro upevnění na zeď, zdroj: az-impex.eu

Schránky pro rodinné domy

V případě rodinných domů máte mnoho možností, kam schránku umístit, jednotlivé typy schránek jsou různým využitím přizpůsobeny:

  • Dveřní schránka – nejjednodušším typem je otvor pro vhazování pošty přímo na dveřích domu, taková nerezová poštovní schránka je vhodná tam, kde dveře domu vedou přímo do ulice a nedělí je od chodníku plot
  • Poštovní schránky určené k zazdění do sloupku – tyto schránky jsou velmi elegantní a nenápadné, jsou vhodné pro majitele plotu se zděnými sloupky. Tyto schránky nabízí mnoho variant, nejjednodušší je schránka s výběrem zvenčí. Praktičtější jsou ovšem schránky, které můžete vybírat z vnitřní strany zahrady. Poštovní schránky k zazdění do sloupku mohou být zároveň opatřeny zvonkem či zvonkem s mluvítkem. Lze je zakoupit i v sadě několika schránek do sloupku například pro vícegenerační domy.
  • Poštovní schránky do plaňkového plotu – jedná se o box na poštu s posunovatelným vhazovacím čelem. Čelo schránky se uvolní, nasadí z přední strany plotu a upevní šroubem na plot. Z vnitřní strany zahrady k čelu přiléhá box s poštou, který lze vybírat směrem ze zahrady.
  • Schránky na konzolce – schránka může být umístěna také samostatně v prostoru na nožce. Tento typ schránky se objevuje spíše ojediněle, ale například litinová schránky na nožce je velmi zajímavým doplňkem historických domů.
  • Univerzální poštovní schránky – jedná se o samostatné schránky, které lze zavěsit jak na zeď domu, vstupní dveře či branku. Tyto schránky mohou mít mnoho tvarů. Od obyčejných obdélníkových, přes schránky s boxem na dopisy a rourou pro noviny a letáky až po designové schránky neotřelých vypouklých tvarů.

Co při výběru dále sledovat?

Jakmile zvolíte typ schránky podle toho, kam ji plánujete umístit, je třeba rozmyslet i další parametry, které chcete, aby schránka splňovala. U někoho to může být velikost schránky, ať už jde o to, aby schránka bez problému pojala i dopis velikosti A4, nebo je pro vás důležitý její objem, aby během vaší dovolené nedošlo k jejímu přeplnění. I když to také není dobré, jak píší v tomto článku, je to znak pro zloděje, že nejste dlouho doma.

Pokud schránka nebude umístěna pod stříškou, vyplatí se sledovat také to, zda má schránka dostatečné překrytí vhazovacího otvoru, aby nedošlo k poškození pošty vlivem deště.

Chodíte na schůzky pozdě? Možná potřebujete nové pánské automatické hodinky

Důležitým kritériem je též materiál schránky. Schránky můžete zakoupit v kovovém či plastovém provedení. Plastové schránky jsou velmi odolné vůči vlivům počasí, nicméně po čase se na nich projeví vliv slunečního záření a schránky zešednou. Kovové schránky můžete zakoupit buď z nerezového plechu či plechu pozinkovaného a to buď v barvě nerezové či v řadě dalších barev, které schránka získá lakováním. Výjimkou, nicméně vzhledově velmi zajímavou, jsou schránky litinové.

A jakou schránku preferujete vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s nákupem poštovní schránky.

Jeden komentář
  1. Zajímavé, jaké možnosti dnes jsou :-) to jen asi my máme na vratech stále trubku, protože podle mého manžela to prý stačí :-( ale to, že máme poštu rozmáchanou už samozřejmě nevidí….

Komentáře jsou uzavřeny.