Vybíráme vhodný postelový rošt

sxc.hu @ luciarojas

Dnes se v našem kurzu zdravého spaní budeme věnovat druhům roštů. Pokud správně zkombinujete matraci s roštem, můžete se těšit na pohodlné lůžko, ve kterém se bude spát jedna radost. Na trhu jsou k dostání rošty plné, pérové, lištové, dřevěné, lamelové, elektricky polohovací. Na všechny tyto typy se v dnešním článku podíváme. Který typ je vhodný pro jakou matraci?

Rošty plné, lištové a pérované

Plné dřevěné rošty jsou mělké a obvykle děrované, aby mohla matrace dýchat. Ještě lépe může vzduch skrz matrace procházet díky lištovým roštům, které se skládají z dřevěných latí. Lištové rošty jsou pružnější než rošty plné a tělo dobře podpírají. Avšak oba typy se hodí spíše pro pérové matrace.

Hledáte jakou matraci vybrat? Přečtěte si článek Trápí vás bolesti zad? Možná za to může vaše matrace

Další variantou jsou rošty pérové, které jsou méně pevné než ostatní typy roštů. Jestliže je ale správně zkombinujete s matrací, docílíte dobré opory těla. Využívají se nejčastěji jako nouzové postele kvůli své nízké ceně.

Lamelové rošty

Klasické lamelové rošty se skládají z předehnutých lamel. Využívají se v postelích jako podklad pro matrace a jejich funkcí je zlepšovat pružnost matrací. Kombinací lamelového roštu a správné matrace dostane páteř ideální podpěru. Lamelové rošty výrobci produkují v mnoha variantách. Liší se počtem a šířkou použitých lamel a způsobem jejich uchycení k rámu. Patří v současné době mezi nejpoužívanější. Existují i rošty, které lze polohovat.

Lamelový rošt SULTAN LERBÄCK, zdroj: ikea.cz

Polohovací rošty či automaticky nastavitelné?

Čím je matrace vyšší a tvrdší, tím se hůře poddá polohovacímu roštu. Nejideálnější jsou na elektronicky polohovací rošty latexové matrace, které se jako jedny z mála dle jednotlivých dílů roštu vytvarují. Polohování rámů se provádí pomocí motoru poháněného elektřinou. Motor je zavěšený na polohovacích tyčích a ovládá se ručním drátovým ovladačem.

Segmentový motorový rošt, zdroj: rosty.cz

Můžete tak zvlášť nastavit jednotlivé rámy. Nohy můžete mít tedy v jiné výšce než hlavu. Tyto rošty se využívají zejména pro nemohoucí, v domácnostech nejsou kvůli své vyšší pořizovací ceně příliš rozšířené.

Kvalitní spánek vám zaručí jen ideální kombinace matrace, roštu a postele. Ani jednu část se nevyplatí podcenit. Dobrý spánek je totiž součástí každodenní rutiny. Oceníte ho nejen vy, ale i vaše okolí.

2 komentáře
  1. Ten elektricky polohovatelny rost mi tak akorat pripomina nemocnici :/ Doma to za ty penize nema smysl kupovat

  2. Ten obrazek s tou kockou je roztomily, presne tak to vypada u nas doma po ranu :D

Komentáře jsou uzavřeny.