Z čeho postavit venkovní schody?

Schody v exteriéru jsou velmi důležitou součástí domu i zahrady. Jejich účelem není jen překonání výškových nerovností terénu, ale také bezpečné dovedení obyvatel domu i návštěv přesně tam, kam potřebují. Venkovní schody jsou vystaveny povětrnostním vlivům, ale i hrubšímu zacházení než schody v interiéru. Tomu je třeba přizpůsobit jejich předpokládaný tvar i materiál, který použijeme na jejich stavbu.

zámková dlažba

3 nejdůležitější kritéria pro stavbu kvalitních venkovních schodů

Kromě funkčního hlediska jsou na schody v exteriéru kladeny i nároky na bezpečnost a příjemný vzhled. Jak složité je tato tři kritéria skloubit dokazuje množství nepovedených schodů, které musely být dříve či později přestavěny. Dejte si proto při návrhu vašich venkovních schodů na čas a pečlivě si rozmyslete, z čeho je postavíte. Jaké máte možnosti?

Tradiční dřevo

Tradiční dřevo je stále pro většinu stavitelů i v případě schodů volbou číslo jedna. Kromě vzhledu, je však potřeba myslet i na funkčnost a nutnost pozdější údržby. V těchto ohledech není dřevo příliš praktickým materiálem pro stavbu venkovních schodů. Je potřeba jej pravidelně napouštět lazurou a natírat, a přesto je jeho životnost z dostupných materiálů nejkratší.

Nadčasový kámen

Náročným požadavkům kladeným na materiál pro stavbu venkovních schodů mnohem lépe vyhoví kámen, který je věčný a není nutno jej složitě udržovat. Kamenné schody postačí jedenkrát za několik měsíců očistit proudem vysokotlaké vody. Jejich nevýhodou je však vysoká pořizovací cena.

Nebo raději praktický a cenově dostupný beton

Z hlediska kombinace ceny a užitné hodnoty je nejvýhodnější v současné době stavět betonové venkovní schody. Můžete použít buď litý beton, či na manipulaci jednodušší betonové tvarovky. Ideální komponentou pro jednoduchou stavbu venkovních schodů je zámková dlažba, díky níž v krátké době vytvoříte jakýkoliv tvar nášlapných ploch. Pro zvýšení odolnosti je možné zámkovou dlažbu bezprostředně po instalaci napustit ochrannou lazurou, která zamezí průniku vody a popraskání betonu.