Zateplení šikmé střechy přináší výrazné úspory

shutterstock.com
shutterstock.com

Snížit tepelné ztráty rodinného domu je snem každého vlastníka. Při této snaze se uchylujeme k mnoha krokům. Nejčastější volbou v takovém případě je výměna oken a zateplení objektu. Velice často se ovšem při zateplení objektu zapomíná na zateplení střešních prostor. Zejména u šikmých střech. Přitom tento druh zateplení dokáže domu přinést vyšší úspory, než si myslíte.

Zapomenout na zateplení šikmé střechy se nevyplácí

Zateplení fasády domu a výměna oken vždy přinesou úspory. Pokud ovšem zapomenete na zateplení střechy, úspory nikdy nebudou dokonalé. Tento jev je dán základními fyzikálními zákony. Vzduch, který je od topení teplý a ohřátý stoupá vzhůru. Nikdy se nedrží u podlahy ani u stěn. Pokud jste zapomněli na zateplení šikmé střechy, téměř všechen teplý vzduch z místnosti unikne bez užitku. Teplý vzduch stále uniká a vy musíte stále vytápět.

V dnešní době je možnost zateplení šikmých střech velice rozmanitá. Pokud se pro tuto realizaci rozhodnete, máte na výběr širokou škálu materiálů i technologií pokládky. Především je nutné se zaměřit na to, aby síla materiálu byla dostatečná a úniky tepla se minimalizovaly. Také při výběru technologie zateplení je nutné se zaměřit na její kvalitu. Při některých aplikacích totiž často vzniká velké množství tepelných mostů, kterými teplý vzduch může unikat.

Pokud se rozhodnete pro  zateplení střechy, rozhodně neprohloupíte

Zateplení šikmé střechy dokáže nejen bránit únikům tepla. Dokonce dokáže eliminovat i opačný problém. V letních měsících brání přehřívání půdních prostor. Díky zateplení střešních prostor jednoduše zabráníte i tomuto jevu. Vaše bydlení se tak zlepší i během parných letních dnů.

S realizací se raději spolehněte na odborníky. Zateplení střešních prostor je velice specifická a složitá činnost. Při správné realizaci můžete dosáhnout tepelné úspory až 15%. Tato realizace je sice poněkud více náročná, ale jedná se o investici, se kterou budete jistě spokojeni.

Příště budeme pokračovat v sérii článků na téma jak uspořit na provozu domácnosti.