Znáte alternativní způsoby vytápění?

shutterstock.com
shutterstock.com

Nejběžnějším způsobem vytápění ve většině domácností je klasické teplovodní topení, ale na rodinných domech se stále v mnoha případech topí v kotlích na tuhá paliva. Při stále rostoucích cenách ovšem není na škodu zvážit také další alternativy, kterými lze v domech a bytech vytápět.

Elektrické topení má mnoho podob

Jednou z možností je elektrické topení, které ovšem může mít nespočet různých podob. Právě u elektrického topení lze instalovat takové topné systémy, které se snaží díky novým technologiím využívat energii úsporně a šetřit tak vaše finance na topení.

Zajímavou možností jsou elektrická akumulační kamna. Jsou uvnitř vybavena akumulačním jádrem ze speciálního materiálu, který v sobě může střádat teplo. Ideální je jejich použití při odběru takzvaného nočního proudu, který je výrazně levnější, než klasické tarify za elektrickou energii. Při odběru nočního proudu se kamna nabijí a následně mohou mnohem levněji vytápět domácí prostory.

Teplo od podlahy

Alternativou elektrického vytápění, která je stále oblíbenější a dnes si ji do novostaveb instaluje téměř každý majitel, je podlahové topení. Jeho výhody jsou jasné. Topení vychází z mnohem větší plochy, takže zajišťuje lepší tepelné klima v prostoru. Navíc je teplo od podlahy, tedy od nohou, což je mnohem příjemnější a při nižší vytápěné teplotě má člověk příjemnější pocit tepla. Nedochází také k takovém víření prachu, protože podlahové topení není klasický sálající zdroj tepla.

Jde kombinovat s množstvím podlahových krytin, takže ani esteticky nejste nijak omezeni. Obyčejně je ještě doplněno o další zdroj tepla, ale někteří lidé ho volí jako jediný způsob vytápění. Případně pouze do koupelny se k němu volí ještě také koupelnový žebřík.