Zvýšení zvukové izolace oken

Pokud jsou okna vašeho bytu umístěna směrem do frekventované ulice, mohou vás rušit hlasité hovory procházejících lidí nebo projíždějící auta. V dnešním článku vám poradíme, jak zvýšit zvukovou izolaci oken, abyste ve svém bytě měli ticho a klid.

1. Tloušťka zasklení

Zatímco tepelnou izolaci oken ovlivňuje zejména počet skel, zvukovou izolaci oken zase celková skladba tlouštěk zasklení, přičemž výhodná je především jejich asymetrie. Proto pokud máte okna vybavená dvojskly a zvýšíte tloušťku jednoho skla například ze 4 mm na 8 mm a u druhého skla necháte tloušťku 4 mm, dosáhnete vyšší hodnoty zvukové izolace než u trojskla, které je tvořené třemi tabulemi skla o tloušťce 4 mm. Silnější skla jdou bez problému usadit do každého okenního profilu, ať se již jedná o plastová okna nebo okna hliníková, protože jsou fixována zasklívacími lištami, které váhu skla bez problému udrží.

2. Lepené sklo

Zvýšení zvukové izolace oken lze také dosáhnout použitím lepeného skla. Lepená protihluková skla jsou opatřena speciální folií, která zajistí vyšší hodnoty zvukové neprůzvučnosti. Plastová okna s lepenými skly mají další velkou výhodu v tom, že při případném rozbití sklo zůstane přilepené na folii a nehrozí tak, že by došlo ke zranění.

3. Širší mezera mezi skly

Další metodou ke zvýšení zvukové izolace, i když méně využívanou, je širší mezera mezi skly, která zajistí lepší pohlcení zvuku. Největší možná mezera mezi skly závisí na zasklívacích možnostech okenního profilu. Větší prostor pro rozšiřování mezery mezi skly nabízejí izolační dvojskla než trojskla.

4. Předokenní rolety

Poslední metodou k odhlučnění interiéru je možnost použití předokenních rolet. Předokenní rolety jsou složeny z hliníkových dvojitých lamel, které se vyplňují PUR pěnou, která má mimo jiné i hlukově – izolační vlastnosti. Předokenní rolety dokáží snížit hlučnost až o 16 dB. V případě, že potřebujete řešit větší hlukový útlum až následně, potěší i možnost dodatečné montáže rolet bez zásahu do okna.