Hliníková okna a dveře s výbornými tepelnými a izolačními vlastnostmi

Hliníkové systémy nabízejí kompletní vybavení domů od oken, dveří až po zimní zahrady či fasády. Z hliníku lze ovšem vytvořit také příčky. Za hliník hovoří jeho užitné kvality, jakými jsou odolnost, pevnost a možnost vyrobit z něho i atypické profily oken nebo dveří, které by z jiných materiálů šly udělat jen stěží. 

hliníková okna

Hliníková okna jsou bezúdržbová

Když stavíte rodinný dům, určitě věnujete spoustu času výběru vhodných oken. Budou lepší ta plastová, dřevěná nebo raději zvolit hliníková? Posledně jmenovaná mají poměrně velkou výhodu. Hliník je odolný materiál a tato okna jsou prakticky bezúdržbová, protože

hliník nestárne tak jako plast a není třeba ho opatřovat nátěrem, jak tomu bývá u oken dřevěných. Moderní hliníková okna disponují tepelnou i zvukovou izolací a zajistí tedy v domě nebo v bytě nerušené prostředí.

Hliníkové dveře prakticky nestárnou

U hliníkových dveří je cena o něco vyšší než u dveří plastových nebo dřevěných. Je to pochopitelné vzhledem k jejich kvalitě. Tyto dveře jsou totiž velmi odolné a konstrukčně tužší, a protože hliník prakticky nestárne, nemusí se vynakládat žádná práce na jejich údržbu. V zahraničí jsou hliníkové dveře dokonce běžnější než u nás. Možná je to tím, že tamní zákazníci umějí více ocenit jejich výjimečnost.

V současné době jsou na trhu dveře prosklené i plné, jež odpovídají jak nárokům architektů, tak i evropských normám. Jako izolace u prosklených hliníkových dveří bývají použita dvojskla nebo trojskla v různých barevných odstínech, a to od významných výrobců Pilkington a SAINT-GOBAIN GLASS SOLUTIONS.

Světlovody jako zdroj přirozeného světla

Není-li možné zabudovat do obvodových stěn okna, pak dalším způsobem, jak docílit světla v místnosti, je použití světlíku nebo světlovodu. Jedná se o druh střešního osvětlení, jež dokáže přivést přirozené světlo do prostoru. Je třeba dodržet zásadu, že světlovod musí být umístěn v jižní části, kde je předpoklad nejvyššího osvětlení sluncem. Světlovody lze využívat dokonce i při nedostatku světla za šera nebo v noci, kdy do spodní části systému je zabudovaný světelný zdroj. Tím je obvykle žárovka, zářivka nebo LED.