Jak se starat o pohovku, aby vydržela co nejdéle

shutterstock.com
shutterstock.com

Přáli byste si prodloužit životnost drahé pohovky, aniž by ztratila na své kráse a vypadala stále jako nová? Stačí dbát na její pravidelnou údržbu, znát pár triků na čištění skvrn a především vybrat tu pravou.

Výběr sedací soupravy

Investice do sedací soupravy je nemalá. Proto je jistě ekonomické využívat ji po dlouhou dobu. Aby sedací souprava mohla dlouho sloužit a nekazila dojem z celého obývacího pokoje, je třeba udržet její vzhled perfektní. Tohoto cíle můžete dosáhnout správnou volbou materiálu sedací soupravy.

Velmi dlouhou životnost, odolnost a nízkou náročnost na údržbu slibují kožené sedací soupravy. Jejich nevýhodou je ovšem vysoká pořizovací cena. Někomu navíc nemusí být kožený povrch příjemný na dotyk.

Dlouhou životnost však můžete zajistit i u sedaček látkových. Vybírejte především ty levné kvalitní pohovky, které mají stahovatelné potahy. Ty můžete snadno vyprat v pračce a nemusíte řešit chemické čištění sedačky, které leckdy vyjde dost draho.

Kožená sedací souprava, zdroj: shutterstock.com
Kožená sedací souprava, zdroj: shutterstock.com

Vyzkoušejte moderní materiály

V potahových materiálech jsou navíc velké rozdíly. Daleko snáze se vám bude pečovat o pohovku potaženou moderním odolným materiálem. Existují dokonce sedací soupravy s omyvatelnými textilními potahy, z nichž velmi snadno omyjete vodou a hadříkem i velmi odolné skvrny, například od inkoustu. Jedná se o velmi hustě tkané látky z tenkých vláken polyeuretanu, které jsou však velmi příjemné na dotyk.

Z hlediska životnosti potahu se vyplatí sledovat složení tkaniny. Platí jednoduché pravidlo: čím menší podíl přírodních vláken, tím delší životnost.

Pravidelná péče

Základem úspěchu je pravidelná péče o váš gauč. Jako všechen levná moderní křesla, je i sedací souprava obrovským lapačem prachu. Prach je třeba z gauče pravidelně odstraňovat. Každý týden byste měli na sedací soupravu použít vysavač a odstranit s jejího povrchu usazený prach. Abyste však svým snažením nenadělali více škody než užitku, je třeba držet se jednoduché zásady.

Při pravidelném vysávání gauče nikdy nenastavujte vysavač na plný výkon. Správný postup je použití středního nebo nejnižšího výkonu vysavače a speciálního nástavce pro luxování čalouněného nábytku. Jednou za rok proveďte kompletní velké čištění sedačky. Záleží na typu vašeho gauče, jestli zvolíte mokré čištění, praní potahů v pračce nebo čištění suchou pěnou.

Látková sedací souprava, zdroj: shutterstock.com
Látková sedací souprava, zdroj: shutterstock.com

I koženou sedačku je vhodné jednou týdně vyluxovat vysavačem na mírný výkon. Při větším čištění nepoužívejte klasické čistící prostředky na nádobí a podobně, mohli byste koženou sedačku poškodit. Po vyčištění sedačku ošetřete přírodním lanolinem.

Jak na skvrny?

Sedací souprava je denně v provozu. Ani při nejvyšší opatrnosti se proto nevyhnete malým či větším nehodám, obzvlášť obýváte-li byt s dětmi nebo zvířecími mazlíčky. Převrhnutá sklenice se šťávou nebo vínem je jistě postrachem vašeho gauče. Ale správným zásahem můžete vše napravit.

Tip: Podívejte se na nábytek Galera.cz pro široký výběr druhů a barev!

Důležité je skvrnu odstranit co nejrychleji od jejího vzniku. Skvrny od nápojů nejprve vysajte papírovou utěrkou. Tím odstraníte nejvíce tekutiny. Následuje trpělivé čištění mokrým hadrem s trochou mýdla.

Naopak na suché skvrny vodu neberte. Kousky zaschlého jogurtu, žvýkačky nebo čokolády se snažte co nejvíce oškrábat. Teprve potom se můžete pokusit dočistit skvrnu mokrým hadříkem.