Oběhová čerpadla: K čemu se využívají a jaké jsou druhy oběhových čerpadel

shutterstock.com
shutterstock.com

V domácnostech i komerčních objektech se někdy využívají takzvaná oběhová čerpadla. Jsou specifickým druhem čerpadel, která jsou potřebná hlavně v situacích, kdy je potřeba zajistit takzvaný nucený oběh vody.

Existují tři základní typy oběhových čerpadel. Liší podle systémů, v nichž fungují. Proto v obchodech můžete narazit na oběhový čerpadla pro solární systémy, pro otopné systémy a pro vodovodní TUV. Nejčastěji jsou přitom využívány právě čerpadla pro otopné a vodovodní systémy. Ty u nás nabízí poměrně dost prodejců. Mnozí z nich přitom prodávají čerpadla značky Wilo.

Čerpadla značky Wilo

Wilo je německou firmou, která se specializuje zejména na oběhová čerpadla, v jejím sortimentu však nechybí ani klasická ponorná, případně pak také odstředivá nebo samonasávací čerpadla. Její produkty jsou prodávány takřka po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Zdejší prodej čerpadel značky Wilo zajišťuje krom jiných společnost Georgia – čerpací technika s.r.o. V jejím sortimentu najdete i nejnovější čerpadla značky Wilo, například Wilo Stratos Pico. Toto oběhové čerpadlo je určeno pro teplovodní vytápění, cirkulační zařízení a také pro klimatizační zařízení.

Oběhové čerpadlo Wilo STRATOS PICO, zdroj: georgia.cz
Oběhové čerpadlo Wilo STRATOS PICO, zdroj: georgia.cz

Druhy oběhových čerpadel

Oběhová čerpadla pro vodovodní TUV

Tato oběhová čerpadla jsou určena hlavně k tomu, aby zvyšovala tlak ve vedení vody u budov, které mají centrální ohřev vody. Využít se dají v komerčních budovách i rodinných domech, kde je příliš velká vzdálenost kotle od kohoutku. Zajistí tak, aby po spuštění kohoutku neodtékalo příliš studené vody a nedošlo tak ke zbytečným ztrátám.

Oběhová čerpadla pro otopné systémy

V tomto případě oběhová čerpadla slouží k lepší cirkulaci topného média mezi kotlem a topením, tedy radiátory. Vyžívá se hlavně u objektů, které mají více pater. Zajišťují trvalý tlak a výkon radiátorů.

Oběhová čerpadla pro solární systémy

V tomto případě jsou oběhová čerpadla využívána u solárních systémů a mají za cíl zabránit přehřívání tepelných médií v panelech, nebo případně naopak jejich zamrzávání.
Oběhová čerpadla jsou účinnými zařízeními, která se využívají v mnoha objektech. Možná i vy budete potřebovat výkonné oběhové čerpadlo. V tom případě doporučuji právě oběhová čerpadla značky Wilo, která jsou dostatečně kvalitní a léty prověřená.