Právě je ideální čas na revizi plynového kotle

shutterstock.com
shutterstock.com

Ačkoli je léto v plném proudu a topení je asi ta poslední věc, na kterou by se vám v tomto počasí chtělo myslet, zanedbávat byste ho rozhodně neměli. Samozřejmě, že teď se o veškeré topení v domácnostech postará samotný sluneční svit, ale už za pár týdnů se situace zcela změní. Je potřeba být na všechno řádně připraven a nenechat se zaskočit. Nyní je správný čas pro revizi vašeho plynového kotle?

Co by se mohlo stát, kdybyste revizi neprovedli

Možná si říkáte, že váš plynový kotel je v absolutním pořádku a že platit revizního technika, který by se na něho jen podíval je zbytečnost. Pokud ale nejste sami odborníci v této oblasti, nikdy nemůžete tuto situaci objektivně posoudit. Nevidíte do útrob kotle a nejste ani informováni o tom, jak má správně kotel fungovat a které věci je nutné zkontrolovat.

Pravidelnou revizí plynového kotle předejdete mnoha nepříjemnostem. Je vhodné dělat revizi právě v letním období. v případě vyskytnutí poruchy je ještě dostatek času na její odstranění. Technik vám také potvrdí, že váš kotel je připraven na správné fungování další zimu. Kdyby se vám kotel rozbil v průběhu zimy, jistě byste si pak následně vyčítali, že jste v létě nepožádali technika, aby vám revizi provedl. Přitom revize plynového kotle není položka, která by vás přivedla na mizinu.

Klasická revize se pohybuje v rozmezí 500-700 Kč. Při revizi s pročištěním a profouknutím si připravte raději 750-950Kč.

Hlavně je důležité vše zařídit před topnou sezónou, protože zejména ve větších městech mají revizní technici velké množství práce a nemusí se na vás dostat řada! Stejně tak případné opravy bývají dražší, pokud potřebujete nutně topit, často musíte zaplatit expresní příplatek za okamžitý zásah opraváře.

Závěsný plynový kotel, zdroj: dakon.cz
Závěsný plynový kotel, zdroj: dakon.cz

Na revizi se nevyplatí šetřit

Pokud budeme brát v potaz, že by cena za technika byla 800 Kč i s vyčištěním nejedná se o sumu, která by byla nějakým způsobem závratně vysoká. Zvažte dobře, zda je taková cena opravdu vysoká. Mějte na paměti fakt, že zvyšujete pravděpodobnost, že v zimě bude ve vašem domě teplo a kotel se neporouchá opotřebením.

Máte starý plynový kotel? Dosáhnout úspor lze i pomocí jeho výměny za moderní kondenzační kotel značky Junkers již od necelých třiceti tisíc korun.

Jsou ale také i jiné způsoby, jak našetřit na pravidelné návštěvy revizního technika. Tyto způsoby se dokonce přímo vztahují k plynovým kotlům. Jedná se o úspory, které můžete dosáhnout šetřením paliva plynových kotlů – zemního plynu. Způsobů šetření je mnoho a je pouze na vás, jaký z nich si vyberete. Dokonce to ani nemusí znamenat menší spotřebu, nejsnažší je změna dodavatele a můžete ušetřit i více než 10% vašich ročních nákladů na vytápění.

Neváhejte a změňte dodavatele

Změna dodavatele zemního plynu je dnes téměř běžným krokem, který již pomohl mnoha domácnostem k nižším výdajům na vytápění. Na internetu dnes najdete i kalkulačky cen plynu, které vám na základě vašich údajů o spotřebě a aktuální ceně navrhnou optimální řešení vaší situace. Okamžitě budete vidět, jaké úspory byste mohli dosáhnout.

Nenechte se zlákat podomními prodejci a raději si všechny údaje ověřte na internetu.

Výměnu dodavatele také není radno příliš odkládat. Výpovědní doba od stávající smlouvy bývá zpravidla 3 měsíce. Pokud byste tedy výměnu odkládali až na poslední chvíli, je dost pravděpodobné, že některou část zimy budete ještě platit dražší ceny plynu od starého dodavatele. Čím dříve se pro změnu rozhodnete, tím vyšší mohou úspory být.