Dýhovaný nábytek a jeho výhody a nevýhody

shutterstock.com
shutterstock.com

Chcete svůj interiér ozdobit luxusním dřevěným nábytkem? Preferujete kvalitu a precizní zpracování? Pak vás nadchne dýhovaný nábytek, který se používal už v minulosti. Můžete ho znát z chalup svých babiček. Dnes se však dýhovaný nábytek opět vrací do módy. V dnešním článku se podíváme na výhody a nevýhody tohoto typu nábytku.

Výhody dýhovaného nábytku

Dýha vzniká loupáním, respektive krájením dřeva na tenké plátky. Dýhovaný nábytek se může pyšnit mnoha výhodami, díky nimž se opět objevuje v moderních trendech ve světě bydlení. Tento druh nábytku se může pyšnit hlavně tím, že se jedná o olepenou plochu, která je tvarově stálá. Jádro tvoří většinou dřevotříska. I když se říká, že dřevo neustále pracuje, u dýhovaného nábytku je tomu jinak. Dobře zpracovaný dýhovaný nábytek je tvarově stálý. Navíc si můžete vybrat z pestré škály dřevin.

Někdy slouží dýhovaný nábytek zejména jako dekorace interiéru. Aby byl tento nábytek designově zajímavý, je možné vytvářet na něm kontrastní či barevné plochy. Zároveň dýhy, které jsou základem každého takového nábytku, zušlechťují a zhodnocují podkladový materiál.

Lidé si velmi oblíbili nábytek ze dřeva, který je vyveden z několika různých dýh. Takový nábytek působí luxusně a zapadne do každého moderního interiéru.

Cenově vychází dýhovaný nábytek levněji než nábytek z masivu, ale dráže než laminátový. Avšak vždy záleží na konkrétním výrobci, jakou nastaví cenovou politiku.

Nevýhody dýhovaného nábytku

Hlavní nevýhodou je, že dýhovaný nábytek se při mechanickém poškození hůře opravuje. Je nezbytné o nábytek neustále pečovat, aby si zachoval svůj původní vzhled, ale také svou přirozenost. Nábytek by neměl být vystavován nežádoucím vlivům, protože by mohlo dojít k jeho nenávratnému poškození.

Magazín o bydlení přináší pravidelně informace o bytovém vybavení

Nábytek by se neměl objevovat v místnostech, které mají nadměrnou vlhkost vzduchu, protože by mohlo dojít k jeho deformaci. Kdežto příliš nízká vlhkost vzduchu může způsobit popraskání laku a povrchové dýhy. Přímé slunce zase způsobí změnu barvy dřeviny a mořidla, což byste určitě nechtěli.

Sice je dýhovaný nábytek náchylnější na mechanická poškození, než nábytek masivní, ale jeho design si vás podmaní. Určitě stojí za to mít doma alespoň jeden kousek tohoto nábytku. Stačí vhodně skloubit dům a nábytek.