Používání sodobarů se velmi rychle rozšířilo ve firmách, kde zásobují vodou velký počet zaměstnanců. Ale věděli jste, že čistou i sodovou vodu si můžete užít i doma? Sodobary se vyrábí v různých provedeních, přičemž menší modely lze bez problému postavit na kuchyňskou linku podobně jako kávovar. A jaké výhody vám domácí sodobar přinese?
Jak funguje sodobar?
Sodobar je přístroj, který vám dodá vždy čerstvou a chutnou sycenou vodu, aniž byste byli nuceni neustále se vláčet s PET lahvemi z obchodu. Šetříte tak nejen svou energii a peníze, ale také životní prostředí, neboť vaše domácnost nebude produkovat tolik plastového odpadu.
Sodobar se narozdíl od aquabaru napojuje přímo na vodovod. Máte-li rádi perlivou vodu, můžete si ze sodobaru jednoduše načepovat bublinkovou vodu. Některé typy sodobarů nabízí i různé varianty, jedním kohoutkem si natočíte perlivou vodu, druhým jemně perlivou.
Namítáte, že ve vašem městě nemáte kvalitní ani příliš chutnou vodu a její nasycení oxidem uhličitým na tom nic nezmění? To je sice pravda, ale moderní výrobník sody toho dokáží mnohem více. Většina typů má v sobě také kvalitní filtraci vody. Díky ní získáte vždy čerstvou a chutnou vodu zároveň.
Samozřejmostí je také vychlazení vody na optimální teplotu, což oceníte především v létě, kdy toužíte uhasit žízeň vychlazeným nápojem. Některé výrobníky sodovky mají, podobně jako klasické výdejníky vody, také kohoutek s teplou vodou. Teplotu vody lze libovolně nastavit, teplá voda může dosahovat až 95°C, je tedy ideální k rychlému zalití instantní kávy nebo zeleného čaje.
Pro domácí využití je také důležitý elegantní design sodobaru. I toto kritérium řada přístrojů splňuje. V nabídce naleznete například i velmi moderní nerezové sodobary.
Jak funguje filtrace vody?
Největším plusem sodobarů je filtrace vody. Vždy se zajímejte o kvalitu filtrace vody, neboť právě díky ní můžete získat zdravotně nezávadnou a zároveň chutnou vodu. Velmi účinné jsou filtrace pracující na bázi aktivního uhlí. Jedná se o lisovaný uhlík, který se získává z přírodního uhlí, dřeva a kokosových ořechů. Jeho pórovitá struktura zvětšuje povrch, což zajišťuje pohlcení velkého množství nečistot.
Voda z vodovodu protéká skrze póry uhlíku a právě zde dochází k filtraci. Ta je zajištěna nejen mechanicky, ale zároveň i chemicky. Mechanické filtrování nečistot se děje díky pórovitosti uhlíku, který funguje podobně jako síto, které zachytí všechny nečistoty o velikosti pouhé tisíciny milimetru. Mechanicky se proto vyfiltruje například i chlór, který vodě dodává nepříjemnou pachuť.
K chemické filtraci dochází díky chemické reakci při kontaktu uhlíku s organickými látkami rozpuštěnými ve vodě. Organické látky (například pesticidy, herbicidy, atp.) se naváží na uhlík a tím jsou z vody odstraněny. Obáváte se, že takto dokonalou filtrací se k vám dostane již pouze „mrtvá voda“, která bude zbavena nejen škodlivin, ale i prospěšných látek? Není tomu tak.
Minerály obsažené ve vodě jsou rozpuštěné na tak malé částečky, že filtrem bez potíží projdou. A nehrozí ani jejich chemické navázání na uhlík, neboť uhlík obsahují pouze organické sloučeniny.
Díky kvalitní filtraci tedy získáte vodu, která bude zbavena:
- chlóru
- pachuti
- těžkých kovů
- kalu, písku, apod.
- chemikálií – pesticidy, apod.