Novostavba nebo výměna oken je spojena také s osazováním parapetů. Jak však objednat ty správné? Pojďte se s námi podívat, jak správně zaměřit parapety.
Typy parapetů a jejich funkce
Podle umístění rozlišujeme vnitřní (interiérové) a venkovní (exteriérové) parapety.
Vnitřní parapety zastávají ve většině domácností dekorační funkci – slouží jako podkladová deska pod květináče s rostlinami a jiné dekorační předměty.
Vnější parapety naopak zastávají praktickou funkci. Jejich úkolem je chránit zeď před vodou (ať už dešťovými nebo sněhovými přeháňkami).
Jak zaměřit parapety
Pro objednání parapetů se neobejdete bez znalosti dvou rozměrů – délky a hloubky (též šířky).
Měření délky parapetu
Délka parapetu je dána vzdáleností špalet. Tu měříme 2krát – u přední a zadní strany okna, protože špalety nemusí být vždy rovnoběžně, ale mohou se tzv. „rozevírat“. Pokud se vám špalety rozevírají, počítejte dále s vyšší naměřenou hodnotou.
U vnějších i vnitřních parapetů je třeba od získané hodnoty odečíst 5 mm, které připadají na šířku páru bočních krytek.
Měříme hloubku parapetu
Hloubku parapetu měříme jako vzdálenost od okenního rámu po hranu zdi. Je zapotřebí měřit také na 2 místech, a to na levé a pravé straně okenního otvoru.
U exteriérových parapetů je zapotřebí připočítat 10 mm pro zapuštění parapetu pod okenní profil a cca 40-50 mm pro přesah parapetu s nosem. Vnější parapety jsou dodávány v normalizovaných šířích, proto volte nejbližší vyšší dostupnou šířku.
K naměřené hloubce interiérových parapetů je nutno připočítat 10 mm, které bude parapet zapuštěn pod profil okna a minimálně 30 mm pro přesah parapetu a nos.
Plánujete pořízení nových parapetů? Vyzkoušejte konfigurátor parapetů, který vás krůček po krůčku provede vytvořením parapetu na míru. Stačí zadat rozměry, barevné provedení, příslušenství a požadované množství… a je to.
Netroufáte si na montáž parapetů svépomocí? Nevadí. Najděte si řemeslníka ve svém okolí, který se úkolu zhostí za vás.