Začíná topná sezona. Jak omezit únik tepla okny?

Chcete ušetřit na nákladech za energie? Zabezpečte svá okna proti tepelnému úniku. Okna zabírají průměrně pětinu povrchu obytných stěn. Nejsou pouhým estetickým prvkem, ale také mají podíl na nákladech za teplo. Většina budov přichází okny a dveřmi o cca 40 % tepla. Vaše peněženka nemusí při placení účtu za energie řvát bolestí. Pojďme se podívat, jak omezit únik tepla skrz okna.

Předokenní rolety

Okna a únik tepla

Venku zima, plískanice a vy sedíte v křesle s šálkem teplého čaje v teple svého domova, obklopeni lidmi, které máte rádi. Stále je však mnoho domácností, kde teplo domova chybí. Uniká totiž nejen okny, ale také dveřmi, stropy, podlahou či stěnami.

Možností, jak snížit tepelné ztráty okny, se nabízí několik. Vychází ze znalosti principů úniku tepla skrz tyto otvory, na kterém se podílejí následující čtyři procesy:

  • infiltrace – jde o únik tepla netěsnostmi v oblasti oken.
  • konvekce – proces je způsoben pohybem vzduchu, který se nachází v blízkosti okna. Tento pohyb je důsledkem rozdílných teplot a vzduch se tak stává přenašečem tepla.
  • radiace – též známá pod pojmem tepelné záření.
  • vedení – prostor mezi okny vyplňuje vzduch. Ten je špatným vodičem tepla, proto jsou ztráty vedením při vzdálenosti oken cca 1 cm a více zanedbatelné.

vnější rolety

Jak zabránit tepelným únikům okny?

Tepelným únikům okny nelze 100% zabránit, ale existují způsoby, jak je redukovat. Tepla ve vaší domácnosti můžete docílit třemi přístupy:

  • izolace oken – instalace dvojitého, ev. trojitého zasklení sníží ztráty. Vhodné je také použití těsnících materiálů kolem okenních rámů.

Účinná izolace okenních otvorů ovšem není jediným řešením ke snížení nákladů za vytápění. Se stále rostoucí oblibou jsou využívány stínící prostředky.

  • stínící prvky – s výhodou lze využít exteriérové stínící techniky. Předokenní rolety poslouží nejen jako tepelný izolant, ale také odhluční váš domov, zabrání pohledům sousedů do vašeho soukromí a ochrání jej před nezvanými hosty. Venkovní rolety mohou omezit rosení na vnitřní straně vašich oken.

Pokud nepomohou výše uvedené způsoby, nabízí se třetí řešení, a to:

  • účinnější zdroj tepla – abyste docílili teplého a útulného domova, musí být ztráty tepla nižší než množství vytvořené topným tělesem.

vnější rolety

Budovám ve velkoměstech se únik tepla nevyhýbá

Domnívali jste se, že únik tepla je problémem budov pouze menších měst či vesnic? Můžeme vás ujistit, že tepelné ztráty (nejen) okny řeší stejně lidé v Brně či jiných koutech ČR. Ušetřit peníze chce každý, proto si lidé pořizují vnější rolety i v Praze.