Údržba předokenní stínící techniky v zimě

Předokenní stínící technika, to jsou venkovní rolety a žaluzie. Jedná se o designový doplněk vašeho bydlení, který může pomoci ušetřit. Aby vám sloužil dlouhá léta, vyžaduje odpovídající péči.

Jaký je rozdíl mezi předokenní žaluzií a roletou?

Ačkoli oba venkovní stínící prvky zastávají stejnou funkci, existuje mezi nimi jeden zásadní rozdíl. Zatímco lamely exteriérových rolet jsou spolu pevně spojeny pod určitým úhlem, u venkovních žaluzií jsou napojeny pohyblivě, díky čemuž lze regulovat intenzitu záření dopadajícího do místnosti.

Výhody předokenních stínících prvků

Předokenní stínící prvky poskytují několik společných výhod:

  • prodlužují životnost oken
  • výborný tepelný izolant
  • omezují nežádoucí pohledy zvenčí

K tomuto výčtu lze připsat ještě tyto:

  • venkovní žaluzie – umožňují plynulou regulaci dopadajícího záření
  • předokenní rolety – prodlužují také životnost parapetů, zajišťují výbornou zvukovou izolaci, jsou-li zatažené, chrání okno před nepříznivým počasím

Údržba před zimou

Před příchodem zimy se doporučuje provést údržbu stínících prvků.

Z venkovních žaluzií odstraníme hrubé nečistoty a následně omyjeme vodou s běžným čistícím prostředkem jednotlivé lamely i vodící lišty.

Péče během zimy

Předokenní žaluzie jsou vyráběny z materiálu, který bez problému odolává běžným klimatickým podmínkám. Díky tomu odpadá nutnost aplikace jakýchkoli ochranných prostředků.

V zimním období jsou venkovní žaluzie ohroženy námrazou. Pokud se na nich objeví, doporučujeme se žaluziemi nemanipulovat a vyčkat až námraza poleví.

Péči vám předokenní stínící prvky náležitě oplatí… třeba v podobě úspory finančních prostředků za energie. Zvažujete jejich pořízení? Vytvořte si je přesně podle svých představ. Využijte online návrhář žaluzií nebo rolet, který vás provede procesem vizualizace krok za krokem.