Barvy v naší domácnosti: jak vymalovat?

Výběr nerezové poštovní schránky ani kliky na dveře není tak složitý jako výběr vhodné barvy do interiéru. Není totiž tajemstvím, že právě barvy nás do velké míry ovlivňují. Ovlivňují naši náladu, naše celkové rozpoložení, jednotlivé pocity, které během dne cítíme. A kromě toho mohou mít i přímý vliv na to, jak k věcem v našem životě přistupujeme. Pojďme si proto říct, jak vymalovat interiér tak, aby na nás měl ten nejlepší dopad.

Když chceme zvětšit byt

Valná většina rodin se snaží při zařizování interiéru sledovat aktuální moderní barvy, ale sledovat trendy není v tomto případě nutné. Výběr barvy byste vždycky měli podřídit tomu, jakou místnost se zrovna chystáte vymalovat. A také to, co od dané místnosti očekáváte. 

V jídelně například můžete chtít povzbudit své chuťové buňky, nebo možná budete toužit po hubnutí čili zvolíte spíše barvu, která chuť k jídlu podporovat zrovna nebude. V případě, že některý pokoj chcete opticky zvětšit, sázíme na neutrální, spíše světlé barvy, které umí společně se světlem opticky velmi výrazně bydlení rozšířit.

Vyznejte se v barvách

Možná ale netoužíte po zvětšení místnosti, ale spíše chcete vědět, jak konkrétně barvy na člověka působí, a na základě toho se rozhodnout, jak interiér vymalujete. Například bílá barva působí velmi klidně, vyváženě, je to neutrální odstín, který opticky zvětšuje prostor a prosvětluje. Žlutá zase stimuluje a podporuje kreativitu čili je to ideální odstín vhodný do pracoven nebo dětských pokojů. 

Co se týče oranžové, má podobný efekt jako žlutá barva, navíc zlepšuje pozornost a je barvou energie. Taková modrá barva zase přináší uvolnění, klid a harmonii. Zelená navozuje dobrou náladu, pohodu a zklidnění a červená je barvou vášně. V ložnici s ní však buďte velmi opatrní, protože může působit až agresivně.