Jak ušetřit na vytápění pomocí zónové regulace

shutterstock.com
shutterstock.com

Ať už topíte elektřinou nebo plynem, náklady na vytápění domu či bytu patří k největším položkám rodinných rozpočtů. Zónová regulace je inteligentním pomocníkem, díky němuž je možné snížit náklady na vytápění až o třetinu.

Co je to zónová regulace?

V průběhu dne se požadavky na vytápění obytných prostor mění. Během dne zpravidla neobýváme ložnici, proto zde není nutné topit tolik jako v jiných místnostech, ve kterých se přes den pohybujeme. Vytápění různých místností na rozdílnou teplotu napomáhají například termostatické ventily. Jejich účinnost je však nízká. Vytápění jednotlivých zón domu či bytu na rozdílné teploty účinněji a inteligentněji zvládá zónová regulace.

Ta sestává z hlavní ovládací jednotky, která je nejčastěji umístěna do obývacího pokoje. Do všech dalších místností jsou instalovány termostaty, které bezdrátově komunikují s hlavní jednotkou. Zónovou regulaci lze využít v novostavbách i ve starší zástavbě, lze ji využít jak při vytápění radiátory, tak i v domech s podlahovým topením. V případě vytápění radiátory je třeba ještě na radiátory namontovat RF hlavice regulující průtok vody. Dále se ke zdroji tepla (nejčastěji tedy ke kotli) instaluje spínací aktor, který reguluje činnost kotle dle potřeby.

Siemens Synco Living obsahuje řadu prvků, zdroj: zonovaregulace.cz
Siemens Synco Living obsahuje řadu prvků, zdroj: zonovaregulace.cz

Potom už postačí navolit pro každou místnost teplotu, na kterou má být pokoj v jakou hodinu vytápěn. Systém zajistí vytápění na požadovanou teplotu s odchylkou pouhých 0,2°C.

Další funkce

Zónová regulace však není pouhým vylepšeným náhradníkem termostatických ventilů topení. Zónová regulace může ovládat také:

  • chlazení místností
  • inteligentní řízení přípravy teplé vody
  • řízení ventilace
  • detekuje otevření okna a nevytápí zbytečně v průběhu větrání místnosti
  • zjednodušení odečtu údajů o spotřebě energií
  • bezpečnostní přístroje (detektor kouře, detekce úniku vody, monitorování oken a dveří)
  • světla
  • venkovní rolety
  • bezdrátový zásuvkový adaptér – ovládá domácí spotřebiče zapojené do sítě

Pokud máte k zónové regulaci začleněné výše zmíněné prvky, výrazně si usnadníte život. Například při odchodu z domova můžete pouhým stisknutím odchodového tlačítka zónové regulace zajistit zhasnutí všech světel, zatažení venkovních rolet (a tím zamezit úniku tepla z domu i zvýšit bezpečnost domu proti zlodějům), automatické ztlumení vytápění, vypnutí připojených domácích spotřebičů.

Ovládání na dálku

Zónovou regulaci Siemens Synco Living lze ovládat pomocí GSM dálkového ovládání. Také je možné se k celému systému připojit pomocí lokálního i vzdáleného počítače či pomocí chytrého telefonu přes webový server. Tím získáváte možnost ovládat nastavení, i když právě pobýváte mimo domov.

Dálkový přístup neslouží pouze k ovládání nastavení, ale také k ujištění, zda jsou opravdu všechna světla či spotřebiče v prázdném domě vypnuty, zda je zapnutý alarm či zda jsou zavřená všechna okna.

Můžete také využít varovacího systému, který vás formou SMS či e-mailu upozorní, pokud během vaší nepřítomnosti přestane fungovat vytápění domu či pokud se spustí některý z bezpečnostních varovacích přístrojů.

Kompletní sady pro zonovou regulaci tepla naleznete v eshopu www.rosch2dis.cz