Účet za elektrickou energii mnohé donutí k zamyšlení, zda by nebylo možné nějakým způsobem ušetřit. Ušetřit můžete správnou volbou tarifu nebo vhodnou volbou vytápění domu či staršího bytu. Ale jak se v nabídce tarifů vyznat? Pomůžeme vám.
Z čeho se skládá cena za elektřinu?
Na vyúčtování za elektřinu si můžete povšimnout, že vypočtená cena se skládá z měsíčního fixního poplatku a z částky, jejíž výše závisí na vaší spotřebě elektrické energie.
Pokud chcete mít fixní poplatek co nejnižší, můžete využít drobné slevy tím, že budete využívat pouze elektronických služeb (elektronické výpisy, řešení požadavků přes internet a nikoliv na přepážce, atd.). Tato úspora je sice poměrně nízká (okolo 20 Kč měsíčně), ale jistě by bylo škoda této možnosti nevyužít.
Cena za spotřebovanou energii se účtuje podle vámi zvoleného tarifu. Nabídku tarifů je dobré pečlivě prostudovat, abyste vybrali ten, který pro vás bude nejvýhodnější.
Základní rozdělení sazeb za elektřinu je na:
- jednotarifní sazby
- dvoutarifní sazby
Jednotarifní sazby
Jednotarifní sazby využívá velké množství domácností, přestože nejsou příliš výhodné. Po celý den je odebírána elektrická energie ve vysokém tarifu. Celkovou cenu za elektrickou energii můžete snížit pouze šetřením elektřinou.
U jednotarifních sazeb můžete volit pouze ze dvou typů tarifů a je třeba si propočítat, který z nich bude pro vaši konkrétní domácnost výhodnější.
Tarif D01d se hodí spíše pro domácnosti s velmi nízkou spotřebou elektřiny. Nabízí nízké měsíční fixní poplatky, ale vyšší cenu za 1 kWh. U tarifu D02d je tomu obráceně. Fixní měsíční poplatek je vyšší, ale výhodnější je potom cena za 1 kWh.
Dvoutarifní sazby
Dvoutarifní sazby nabízí širší škálu tarifů, kde jsou ceny za 1 kWh výrazně zvýhodněny. Ovšem na dvoutarifní sazbu nemá nárok každý. Výhodnější dvoutarifní sazby jsou určeny pro odběratele, u nichž jsou nainstalovány spotřebiče s vysokým odběrem elektrické energie. Jedná se o domácnosti, které používají elektřinu na:
- vytápění
- ohřev vody
- tepelné čerpadlo
- elektromobil
Pokud máte možnost zajistit alespoň částečně vytápění svého domu nebo bytu přímotopy s akumulací, pouvažujte o jejich instalaci (zařízení musí být napevno nainstalováno a připojeno na samostatné vedení s nízkou sazbou). Dokonce existují i topné panely na strop, více v tomto článku. S jejich pomocí dosáhnete na výhodnější dvoutarifní sazbu. Cena elektřiny pak může být až třetinová za 1 kWh.
Základem pro stanovení tarifní sazby je maximální instalovaný příkon domácnosti. Čím je vyšší, tím klesá cena elektřiny, ale naopak roste cena paušálního poplatku.
A jaké dvoutarifní sazby existují?
- D25d – mohou využívat domácnosti s akumulačním ohřevem vody, vyplatí se spíše pro domácnosti o méně členech, a tedy s nižší spotřebou elekřiny, za den získáte 8 hodin nízkého tarifu. Je vhodné využít těchto hodin k puštění pračky, myčky, atd.
- D26d – je opět vhodný pro domácnosti s akumulačním ohřevem vody, tentokrát však s vyšší spotřebou elektřiny, opět nabídne 8 hodin levného tarifu denně
- D27d – je určen pouze pro vlastníky elektromobilu a opět nabízí 8 hodin nízkého tarifu denně
- D35d – smíšené akumulační a přímotopové vytápění, domácnost získá 16 hodin nízkého tarifu denně
- D45d – vytápění topnými panely – 20 hodin nízkého tarifu denně
- D55d a D56d – jsou tarify pro domácnosti využívající tepelné čerpadlo, 22 hodin nízkého tarifu
- D61d – je speciální tarif na míru pro chataře, ti mohou využít nízkého tarifu od pátečního odpoledne do nedělní noci, přes všední dny však cena 1kWh prudce stoupne