Nákup sněhové frézy už neodkládejte, zima právě začala!

shutterstock.com
shutterstock.com

S prosincem dorazila sněhová nadílka už i do nižších poloh. Je tedy nejvyšší čas zajistit si vybavení k odklízení sněhu. Výborným pomocníkem při této náročné činnosti vám mohou být sněhové frézy. Pokud si nejste jistí, zda je vhodná i pro vás, přečtěte si náš dnešní článek.

Pro koho je sněhová fréza vhodná?

Sněhové frézy nemusí nutně sloužit jen k odklízení sněhu ze silnic. Existují i menší stroje vhodné pro domácí odklízení sněhu z chodníku či přístupových cest k rodinným domům. Při výběru sněhové frézy je třeba zohlednit polohu vašeho bydliště a s tím související množství sněhu, které v těchto místech můžete během zimy očekávat. Hodí se spíše tam, kde je sněhová pokrývka pravidelná, než v nížinách kde napadne jen několikrát za zimu a zbytek času leží nevyužívá v garáži. V takovém případě se spíše vyplatí multifunkční kultivátor.

Sněhová fréza odhazuje sníh do stran na vzdálenost 5 – 15 metrů, ujistěte se, že váš pozemek je k tomu vhodný. Soused za plotem by z vašeho sněhu asi příliš radost neměl.

Dalším vodítkem při výběru je také typ plochy, ze které plánujete sníh odklízet, zda je zpevněná či nikoliv. A důležitým faktorem je také to, zda budete potřebovat odklízet pouze čerstvě napadaný sníh nebo také sníh ušlapaný či zmrzlý.

Sněhová fréza v provozu, zdroj: mountfield.cz
Sněhová fréza v provozu, zdroj: mountfield.cz

Frézy jednostupňové a dvoustupňové

Frézy lze rozdělit na:

  • Jednostupňové frézy jsou vhodné výhradně k odklízení menší vrstvy čerstvě napadaného sněhu ze zpevněných povrchů – chodníčků i schodů. Odstranění sněhu zajišťuje šnek, který z libovolného zpevněného povrchu dokáže odstranit sníh tak, že na chodníčku nezůstane  ani tenká vrstva sněhu, která by mohla později namrznout. Pryžový obal šneka zabraňuje poškození povrchu chodníku. Sníh je odhazován stranou odhazovacím komínkem, jehož sklon lze nastavit. Sníh lze odhodit nejvýše 5 metrů daleko.
  • Dvoustupňové frézy jsou vybaveny ocelovým šnekem, často opatřeným zuby, který je schopen oddělit i udusaný či zmrzlý sníh. Dvoustupňové frézy jsou vhodné nejen na odhazování čerstvě napadaného sněhu, ale také sněhu umrzlého, poradí si i s větší vrstvou sněhu. Dvoustupňový systém přemístí sníh z nabíracího šneka do odhazovací turbíny, která sníh zpracuje a usnadní jeho odhazování. I tento typ fréz je vybaven otočným odhazovacím komínkem a umožňuje odhození sněhu do větších vzdáleností, a to až 15 m. Dvoustupňové frézy je možné využít i k odklízení sněhu z nezpevněných ploch a jsou vhodné i do horských oblastí.

Způsob napájení

Sněhové frézy existují elektrické, ty zpravidla zakoupíte pouze v jednostupňové variantě. Jedná se o tišší stroje o nízké hmotnosti, proto se s nimi dobře manipuluje a jsou dobrou volbou pro majitele rodinných domů plánujících odklízet čerstvý sníh pouze z přístupových cest. Nevýhodou může být omezení dosahu frézy délkou napájecího kabelu nebo užší záběr 30-40 centimetrů. Nejlevnější koupíte již od dvou tisíc korun.

Hecht 9013 2 500 Kč, zdroj: mall.cz
Hecht 9013 2 500 Kč, zdroj: mall.cz

Benzínové sněhové frézy zakoupíte v jedno i dvoustupňovém provedení. Vyznačují se větší hlučností i hmotností, ale také vyšší účinností motoru. Podle typu je lze využít na větší plochy zpevněné i nezpevněné. Jejich cena začíná na devíti tisíc korun. Jelikož se jedná o klasický benzínový motor, nezapomeňte ho před sezónou zkontrolovat. Můžete ho také očistit pomocí vysokotlakého čističe.

Příslušenství

Sněhové frézy mohou být vybaveny dvojím typem pojezdu. Na rovných zpevněných plochách oceníte snadnou manipulaci frézy opatřené kolečky. Při výběru však dbejte na to, aby kola měla dostatečný protiskluzový profil. Pro nerovné povrchy či svahy je vhodnější pojezdový pás, který výborně zvládne nejen nerovnosti terénu, ale také pohyb ve vyšší vrstvě sněhu.

Usnadnit práci s frézou mohou napomoci další doplňky, u benzínových fréz například elektrický startér. Pohodlí při práci zvýší například nastavitelná či dokonce vyhřívaná rukojeť.