Špatný spánek mohou způsobovat i zdravotní problémy

shutterstock.com

Aktivita během dne musí být vyvážena odpočinkem. Neoddělitelnou součástí denního stereotypu je spánek, kdy se tělo regeneruje, nabírá energii a odpočívá. Člověk stráví v posteli třetinu svého života. To je jeden z hlavních důvodů, proč si pořídit kvalitní postel, rošt a také matraci, která tělu dopřeje pohodlí a odpočinek tělu i duši.

Bolí vás záda? Možná za to může špatná matrace

Studie nám ukazují, že člověk během spaní průběžně vylučuje tekutiny složené z vody, mastných kyselin a dalších látek. Během deseti let matrace vstřebá až neuvěřitelných 1 800 litrů této směsi. Z hygienických důvodů odborníci doporučují výměnu matrace po uplynutí maximálně deseti let. Dalším důvodem, proč si koupit novou matraci, jsou proleženiny a deformace, které mohou způsobovat problémy s páteří. Můžete využít i výhodné akce na koupi matrace 1+1. Například matrace Fox 1+1 s výškou 24 cm nyní v nabídce pouze za 9 990 Kč.

Matrace Fox má měkkou a tvrdou stranu, zdroj: matrace-best.cz

Levné matrace nemusí být špatné, ale pozorně čtěte popis, zda jsou vhodné i pro vás.

Nemůžete-li usnout, špatně se vám spí a neustále se budíte, chyba nemusí být jen v matraci. Mohou za to i jiné faktory jako je váš aktuální zdravotní stav nebo třeba hluk. Jak tyto problémy řešit?

Navštivte osteopata nebo chiropraktika

Nejspíše většina ze čtenářů nebude tyto odborné profese znát, ale jejich specializace je právě na problémy spojené s pohybovým aparátem. Máte-li neustálé bolesti zad, pak může pomoci návštěva osteopata nebo vyhledejte dobrého chiropraktika, aby vás napravil. „Lidé mají stále častěji problémy s pateří a správným držením těla, je to dáno tím, že dnes převažují sedavá zaměstnání. Málokdo dokáže udržet tělo ve správné poloze po celou pracovní dobu. Včasnou diagnózou lze však tyto problémy napravit.“ říká MUDr. Alena Kačinetzová z Centra zdravého pohybu Praha.

Pokud nechcete hned někam chodit, můžete vyzkoušet i některé jednoduché metody známé již našim babičkám. Vyzkoušet můžete zejména horkou koupel před ulehnutím do postele. Uvolnit tělo pomohou i mnohé bylinky. Dnes jsou na trhu k dostání i ve formě tablet a tinktur. Jedná se zejména o výtažky z Kozlíku lékařského a Třezalky tečkované, které uvolňují svaly.

Překážkou spánku je i hluk

Zdravému spánku brání také hluk. Ačkoliv si to mnozí z nás nechtějí připustit, hluk nám nedovolí usnout tvrdým spánkem a způsobuje, že se často budíme. Někteří jedinci jsou k tomu náchylnější a často se to zhoršuje s přibývajícím věkem.

Proto se musíte pokusit odstranit všechny příčiny hluku. Odhlučněte okna, stěny proti hluku zvenčí a také se domluvte s ostatními členy domácnosti na dodržování nočního klidu. Ne vždy je to ale možné, pak může být řešením používat špunty do uší.

Také je dobré neusínat s plnou hlavou problémů, protože to rozhodně na zdravém spánku nepřidá. Některým může pomoci si před spaním pustit relaxační písničky, jiným si zacvičit, zkrátka každý by si měl najít nějakou formu odreagování a odbourání stresu před spaním.