Jak v létě udržet přirozené klima v interiéru

Přichází léto, doba prosluněných dnů. V posledních letech se tropické počasí vlivem globálního oteplování nevyhýbá ani naší vlasti. S tím souvisí přehřívání interiéru a suchý vzduch. Pokud nemůžete trávit parné letní dny u vody nebo v přírodě, poradíme vám, jak si v bydlení zajistit příjemné prostředí bez nutnosti použití klimatizace.

Aby se nám v domácnostech lépe dýchalo, je důležité správně větrat. Pro ochlazení rodinného domu nebo bytu se doporučuje otevírat okna pouze večer nebo brzy ráno, kdy je venkovní teplota nejnižší. Jak však udržet studený vzduch v místnostech i přes den? V současnosti můžete vybírat z několika různých stínících technik.

Předokenní rolety

Moderní způsob, jak zamezit vniknutí slunečních paprsků do interiéru. Venkovní předokenní rolety je možné rozdělit na několik druhů v závislosti na stavební připravenosti. Instalují se z venkovní strany domu pod omítku, do překladu, případně do viditelného nebo skrytého boxu. Rolety mohou být doplněny manuálním nebo elektrickým ovládáním se systémem automatického zatažení při nadměrném teplu, větru, dešti apod. Rolety dobře drží tvar a lépe zamezují tepelným ztrátám, takže můžete v zimě ušetřit nemalé náklady za vytápění. 

rolety

Výhody venkovních rolet:

+ Předokenní rolety dokáží zatemnit místnost na 100 %. 

+ Fungují rovněž jako bezpečnostní prvek proti krádežím, vloupání, dešti nebo krupobití.

+ Mají perfektní tepelně izolační vlastnosti.

+ Snižují náklady na spotřebu energie až o 30-40 %.

Nevýhody venkovních rolet:

– Lamely se nenatáčejí, takže nelze korigovat prostupující světlo.

– Se zataženými roletami není možné dobře větrat.

Venkovní žaluzie

Předokenní žaluzie jsou další možností, jak snadno ochránit interiér před přehříváním. Díky natáčecím lamelám si můžete snadno zvolit optimální intenzitu slunečního záření dopadajícího dovnitř místnosti. Při jejich správném natočení si můžete zajistit osvětlenou místnost se zachováním potřebného soukromí. Zatahovat a vytahovat žaluzie je možné manuálně šňůrou, klikou či motorem. Pro vyšší uživatelský komfort je možné nainstalovat různá povětrnostní čidla.

Předokenní žaluzie

Výhody venkovních žaluzií:

+ Venkovní žaluzie se hodí pro zastínění velkých oken nebo dveří.

+ Možnost přirozené regulace světla natáčením lamel.

+ Dobrá termoregulační schopnost, teplo se redukuje ještě před budovou.

+ Je na výběr z několika různých tvarů lamel.

Nevýhody venkovních žaluzií:

– Žaluzie jsou hlučné, neboť mohou v silném větru chrastit.

– Mají robustní konstrukci, takže nejsou tak pohledově čisté jako předokenní rolety.

žaluzie

Venkovní žaluzie i předokenní rolety jsou v každém ohledu praktické a účinné stínící prvky s nadčasovým designem, které najdou uplatnění v rodinných domech, bytech i administrativních budovách. Mezi jejich společné vlastnosti patří jednoduché ovládání, dlouhá životnost a snadná údržba. Oba typy v zataženém stavu pomáhají snížit hladinu venkovního hluku. Žaluzie i rolety se vyrábějí na míru pro jakoukoliv prosklenou plochu v různých odstínech.