Kam je která barva vhodná a jak na člověka působí?

shutterstock.com
shutterstock.com

Každá barva v interiéru dokáže podvědomě působit na naší mysl. I barvy dokáží velmi významně ovlivnit to, jak se v dané místnosti v domácnosti cítíme. Význam barev je velký a neměli bychom ho tedy podceňovat. Zde vám přinášíme přehled o tom, jaké barvy se hodí do konkrétních místností a jak na nás dokáží působit.

Obývací pokoje

Obývací pokoje patří k nejdůležitějším místnostem v domácnosti, a tak u nich začneme. Bývají největší místností v domácnosti a tak se nemusíme bát využití výraznějšího barevného tónování. Ideální variantou mohou být odstíny oranžové, červené nebo terakotové. Ve velkých místnostech si můžete dovolit i syté odstíny. V těch menších raději zůstaňte u pastelových odstínů. Hodí se také typy barev, které jsou svěží, chladivé, útulné nebo vášnivé.

Obývací pokoj v červené barvě, zdroj: shutterstock.com
Obývací pokoj v červené barvě, zdroj: shutterstock.com

Ložnice

Pro ložnice obecně platí, že jsou spíše relaxační místností. Typy barev zde vyhovují například vzdušné, přírodní, romantické, ale i kontrastní. Ideální volby jsou chladnější tóny zelené, fialové nebo modré. Menší ložnice se nemusí bát ani využití broskvové nebo sytější růžové. Do větších ložnic se hodí tyrkysová, purpurová nebo azurová.

Kuchyně a jídelny

Kuchyně a jídelny jsou považovány za srdce domácností. Vhodnými typy barev jsou zde zejména slunečné, zemité, hřejivé, ale nemusíte se bát ani využití netradičních. Teplé barvy jsou tedy ideální. Nejvíce se do kuchyní hodí cihlová, rezatá, oranžová nebo žlutá. Pokud máte rádi netradiční pojetí domácností, zkuste do kuchyní využít také méně tradiční jasně zelenou, kterou můžete kombinovat s oranžovou.

Žlutý obklad do kuchyně, zdroj: shutterstock.com
Žlutý obklad do kuchyně, zdroj: shutterstock.com

Dětské pokoje

V dětských pokojích můžete nechat naplno propuknout svou kreativitu. Samozřejmě záleží na tom, zda se jedná o dětské pokoje pro kluky nebo holky. Zde záleží především na vkusu. Vybírat můžete z barev světlých, nenápadných nebo ze sytých a pestrých. I když pro malé děti se hodí spíše syté a pestré barvy, které v dětech probudí hravost a kreativitu. S přibývajícím věkem volíme spíše jednodušší barevné kombinace. Barvy v dětském pokoji by ale měly být teplé s jemnou kombinací studených. Dětské pokoje jsou ideální pro kombinace barev. Často se využívají kombinace jako modrá-žlutá, oranžová-vínová, nebo zelená s béžovou.

Koupelny

Koupelna je v každé domácnosti místem relaxace, kde po těžkém dni ze sebe potřebujeme smýt všechny starosti. Podle vašeho vkusu mohou být využity chladivé nebo hřejivé tóny barev. Mezi chladivé se řadí především různé odstíny modré a do hřejivých barev můžeme počítat oranžovou nebo terakotu. Pokud chcete navodit pocit uvolnění, můžete v koupelnách využít i kombinace barev. Nemusíte se bát ani kombinovat světlé a tmavé odstíny teplých a studených barev. Oblíbené jsou v současnosti kombinace šedé a žluté nebo borůvkové se smetanovou a vanilkovou.

Obecně tedy platí, že do menších místností se nehodí syté tóny barev. Které místnost opticky zmenší a dostatečně tak nedají vyniknout kráse barvy. U větších místností nebo u místností s více okny se naopak syté tóny nemusíte bát využít.

2 komentáře
  1. Kdyz jsem pred par lety kupovala maly domek, zbyla na loznici ta nejmensi mistnost. Riskla jsem to a vymalovala si ji na temne cervenou. Musim rict, ze se te barvy drzim doted, mistnost pusobi velice teple a navic se opticky zvetsila!

  2. Žena chtěla hroznou změnu, tak obývák nechala vymalovat tmavě hnědě, děsil sem se chvíle, až tu hrůzu uvidím. ale musím říct že to je fakt dobrý, od tý doby jsem zastánce tmavejch barev na zdech

Komentáře jsou uzavřeny.