Máte malý byt? Využijte pár zaručených fíglů

shutterstock.com

Chcete se konečně osamostatnit a přestěhovat do vlastního bytu? Že jste si našli spíše byteček? Nevadí, i několik málo metrů čtverečních se dá zařídit tak, že se v něm budete cítit jako v domečku pro panenky. Stačí se řídit několika základními radami. V dnešním článku se podíváme, jak efektivně uspořádat vybavení malého bytu nebo garsoniéry.

Někteří si malé byty pořizují jako přechodné ubytování v Praze, jiní jsou zatím sami a menší byt jim stačí. Všichni mají ale podobné problémy, jak využít svůj malý byt na maximum?

Malý, ale útulný domov

Kuchyň, obývací pokoj, pracovna a místnost pro hosty v jednom? Možná se vám to zdá nerealizovatelné, ale i dvě malé místnosti se mohou stát útulným domovem, kde se budete cítit dobře. Zařídit si malý byt je skutečně výzva. Zapomeňte na klasické členění pokojů, zbavte se objemného nábytku a vyhoďte vše přebytečné. Zařizování bytu začíná!

Rozkládací pohovka ušetří hodně prostoru, zdroj: sconto.cz

Zbavte se zbytečností a investujte do nábytku

Zbytečné stolečky, nízké skříňky, objemné komody a velké šatní skříně. Všeho se zbavte, protože jsou to věci, které zabírají mnoho místa. Do malého bytu se hodí jedině chytře řešené úložné prostory. Člověk by ani nevěřil, že kvalitní a efektivně řešená vestavěná skříň nahradí hned tři objemné skříně.

Chytře řešená malá kuchyně, zdroj: shutterstock.com

Vestavěné skříně se často nechávají dělat na míru, a tak padnou dokonale do vašeho interiéru. Skříně sahají až po strop, přičemž se do horních polic ukládá například ložní prádlo či věci, které nepoužíváte. Takové úpravy využijete spíše u vlastního bytu, pokud využíváte pronájem byty bez realitky, přečtěte si naše další tipy.

Barevné stěny byt prozáří

Při pokládání podlah a malování stěn byste měli přemýšlet. Ideálním řešením jsou světlé a jednotné podlahy po celém bytě. Díky tomu získáte alespoň opticky prostor. Na stěnách by se měly objevovat hlavně světlé barvy chladnějších tónů. Ale toužíte-li po výrazné barvě, pak je možné natřít jednu stěnu sytou barvou, ostatní spíše světlými barvami. Zapomenout byste měli na dekorační lemy, které opticky snižují strop. Vyhoďte závěsy a vsaďte na detaily v podobě lampiček.

Tip: Penzion v Praze 10 nabízí možnost pronájmu zařízeného bydlení (i dlouhodobě)

Zóny bytu

Právě v malém bytě byste si měli rozvrhnout jednotlivé zóny, kde budete jíst, kde odpočívat a kde pracovat. Sice máte k dispozici jen jednu či dvě místnosti, ale můžete si je chytře rozdělit, aniž byste ubrali na vzdušnosti. Vyřešte to stahovacími rolety, výmalbou, nebo použijte průsvitné posuvné dveře.

A jaké triky vám pomohly zvětšit malý byt? Napište nám v komentářích.