Kozlík lékařský: první pomoc proti negativním myšlenkám

V keramických květináčích pěstujeme během roku leccos a bylinky nejsou v žádném případě výjimkou. Zatímco někdo sází na tradiční levanduli nebo meduňku, která ulevuje naší hlavě a navozuje spánek, jiní dávají přednost kozlíku lékařskému. Na první pohled plevel, ale po bližším zkoumání zjišťujete, že se jedná o skutečně prospěšnou rostlinu, která předchází například úzkostem a depresím.

Stop hektickému způsobu života

Žijeme v době, která je velmi rychlá až hektická. Nestíháme deadliny, natož starat se sami o sebe. To s sebou nese jistou újmu na zdraví, a to nejen na tom fyzickém, ale také psychickém. Neustálé bolesti hlavy, nekvalitní spánek, také nízká schopnost se koncentrovat nebo narušený imunitní systém – to jsou všechno body, které je zapotřebí anulovat. A se vším pomáhá kozlík lékařský. 

Stačí si připravit jen odvar nebo nálev z kozlíku a kromě toho, že nás zbaví negativních myšlenek, napomůže přivolat kýžený kvalitní spánek, po kterém tak dlouho prahneme. 

V to, že má kozlí lékařský takovou moc, se věří od nepaměti. Už i naše babičky věděly, že je to skvělý pomocník proti stresu a že ulevuje od přílišného bušení srdce, případně od bolestí žaludku nebo třesu, který velmi často právě se stresem jde ruku v ruce. 

Vysázejte ho na jaro

Jeho využití je následně obrovské. Kromě zmiňovaného nálevu nebo odvaru si můžete připravit i sirup nebo čaj, ale v každém případě ho užívejte s rozvahou v přiměřeném množství, ať se vyhnete nežádoucím účinkům. Přece jenom se ve větší míře využíval k odhánění čarodějnic z nějakého důvodu. 

Pokud chcete vysázet právě kozlík lékařský do svých keramických truhlíků, vyberte si k tomuto kroku jaro. Právě to je ideální období. I když tedy roste běžně v horách, v nížinách je jaro pro výsev opravdu ideální. Jen tedy hledejte takové stanoviště, kde se bude bylince dostávat dostatek vláhy.