Na co nezapomenout, když uvažujete o změně dodavatele energie?

shutterstock.com
shutterstock.com

Platby za energie činí nezanedbatelnou položku v rozpočtu domácností. Ušetřit v tomto směru lze nejen snížením spotřeby energií, ale i správnou volbou dodavatele. V současné době se na trhu nachází hned několik konkurenčních dodavatelů, kteří se snaží přilákat nové zákazníky výhodnými nabídkami.

Nenechte se však zlákat k podpisu smlouvy podomními obchodníky, že ušetříte na energiích tisíce. Rozhodnutí tohoto rozměru rozhodně nedějte ve spěchu a na základě přesvědčování obchodníka mezi dveřmi. Nabídku pouze vyslechněte, poté si na internetu dobře prostudujte všechny podmínky a srovnejte je nejen s nabídkou svého současného dodavatele, ale i s nabídkami ostatních konkurentů. Jak postupovat krok za krokem při výběru dodavatele? Připravili jsme pro vás několik bodů, na které byste se měli zaměřit.

Novinka: Vyzkoušejte online srovnání plynu a elektřiny všech dodavatelů na trhu

Co vše zohlednit při výběru nového dodavatele energií

 • Vyhledejte webové stránky dodavatelů, na nich naleznete ceníky i  obchodní podmínky, vše důkladně prostudujte a své poznatky zaznamenejte do přehledné tabulky.
 • Každý dodavatel nabízí několik tarifů, dle vaší současné běžné spotřeby se dobře zorientujete, který z nich je pro vaši domácnost nejvýhodnější.
 • Sledujte nejen cenu za odebrané množství energií, ale i výši paušální platby za distribuci.
 • Pečlivě prostudujte podmínky jednotlivých tarifů, a zapište do tabulky případné platby navíc jako např. aktivační poplatek, placená zákaznická linka atp.
 • Dejte si pozor, zda zvýhodněná nabídka není limitována jen pro prvních několik měsíců od podpisu smlouvy, pokud ano, do tabulky započtěte i ceny platné pro následující období.
 • V obchodních podmínkách se přesvědčte, zda v nich není zahrnuta podmínka setrvání u dodavatele na dlouhé období bez možnosti přechodu ke konkurenci či zda není přechod k jinému dodavateli penalizován.
 • V případě, že vám bude nabídnut tarif s možností zmrazení ceny energie na několik let dopředu, důkladně zvažte, nakolik je nabídka výhodná, dle současného vývoje se dá předpokládat, že v blízké budoucnosti dojde k mírnému poklesu cen všech energií.
 • Po prozkoumání všech hledisek porovnejte záznamy v tabulce, vypočítejte u jednotlivých dodavatelů roční náklady na energie sečtením paušálních plateb, ceny za odběr předpokládaného objemu energií a cen využívaných příplatkových služeb.
 • Po rozhodnutí ke změně si prostudujte podmínky svého současného dodavatele, naleznete v nich, jakou vám určují výpovědní lhůtu.
 • V případě přechodu vám může s ukončením smlouvy s původním dodavatelem pomoci dodavatel nový.
 • Smlouvu s novým dodavatel sepíšete na pobočce, ale lze si ušetřit cestu a celou akci provést přes internet.
 • Při změně dodavatele dojde jen k administrativním změnám, elektroměr či plynoměr zůstává stejný.
 • S největší pravděpodobností vám původní dodavatel bude chtít v odchodu ke konkurenci zabránit a osloví vás se zvýhodněnou nabídkou. Tento návrh si v klidu domova znovu propočítejte a srovnejte s nabídkou vámi zvoleného konkurenta.

Kolik lze ušetřit

Čas strávený zkoumáním ceníků dodavatelů se jistě vyplatí. Změnou dodavatele můžete ušetřit na energiích běžná domácnost v bytě 600 – 800 Kč za rok. Domácnostem, které elektřinu či plyn využívají i k vytápění, se správná volba dodavatele vyplatí ještě více, ročně mohou ušetřit až několik tisíc korun.