Obnova staré podlahy

Renovace staré dřevěné podlahy není sice nijak komplikovaná, ale sami bychom se do toho raději pouštět neměli. Jelikož nám má podlaha vydržet několik let nebo napořád, měli bychom se obrátit na profesionální firmu, která se renovací podlahy zabývá. Dřevo je krásný materiál, jehož vlastnosti se mění s jeho použitím. Nejvyšší nároky jsou kladeny na  dokončovací procesy renovace podlah.

Renovace staré dřevěné podlahy

Materiál je zde prvořadý

Dřevo je velmi kvalitní přírodní materiál, který se stále těší velké oblibě. Výběr druhu dřeva, z něhož se podlahy vyrábějí, se obvykle řídí estetikou a až na druhém místě  je otázka trvanlivosti. Výrobci podlah, kteří mají k dispozici nejen domácí, ale i exotické druhy, jsou schopni nabídnout opravdu široký sortiment. Pokud však nemůžeme přizpůsobit podlahu vlastním preferencím, snažíme se přizpůsobit prostor tak, aby vytvořil ten nejlepší harmonický celek v souladu s našimi očekáváními.

Jak všichni víme, je dřevo i obnovitelný materiál a řadíme jej tedy do ekologických stavebních materiálů. Po staletí jsme si my lidé z něj stavěli své příbytky, domy i hospodářská stavení a dnes tomu není jinak. Dřevo je zkrátka nenahraditelné, i když se nám podařilo vytvořit několik dobrých imitací, které ovšem  mají s originalitou jen málo společného. Navíc má vynikající tepelně izolační vlastnosti a je velmi příjemné na dotek. A ještě něco, dřevo krásně voní a v interiéru vypadá opravdu skvostně.

podlahy

Co tedy se starou podlahou

Určitě neházejme hned flintu do žita a nepodléhejme depresím, že budeme muset podlahu vyměnit. Pokud se rozhodneme pro renovaci, máme před sebou sice trochu nelehký úkol, ale za to bude dokonalý výsledek. Určitě bychom se nejdříve měli poradit s technikem odpovídající firmy, neboť jen profesionál nám může sdělit rozsah poškození a nutnost renovace. Také nám samozřejmě navrhne možné řešení, které nás bude stát přinejmenším dost času. Pokud ovšem oslovíme právě odbornou firmu, máme tak jistotu, že se vše bude ubírat tím správným směrem.  Je zde také další plusový bod pro odbornou firmu a to ten, že mají k dispozici kvalitní a moderní techniku, která je pracovním týmům nápomocná právě při renovaci podlahy.

broušení podlah

Začínáme s renovací

V prvé řadě musíme starou podlahu pořádně vyčistit. Nejde ale o klasické čištění vodou a saponátem, i když v některých případech by to bylo možné. Čistit podlahu před celkovou renovací znamená zbrousit celý povrh podlahy od nečistot, starého laku nebo nátěru, které se během let na podlaze nashromáždily. Kolikrát se až majitelé podivují nad tím, jak nedokonalá podlaha byla ukryta pod kobercem. Ale přitom z ní můžeme mít opět dokonalou a skvělou podlahu. Brusky jsou dnes velmi moderní a nepostradatelnou výbavou firem, které se právě renovací podlah zabývají.

renovace podlah

Tmelení

K odstranění nedokonalostí, jako jsou mezery mezi jednotlivými prkny nebo různé dírky, rýhy od domácích mazlíčků a jiné nedostatky. Mechanické poškození je běžné a nemusíme mít obavu, že bychom se těchto nedostatků nezbavili. K tomu všemu nám pomůže speciální podlahářský tmel, který dokonale všechny tyto neduhy zacelí a srovná. Pokud se nám ovšem vyskytne problém s klasickými dřevěnými parketami, kdy je nutné některé vyměnit, mějme také na paměti, že tuto starou parketu lze sice vyměnit, ale povrch pod ní se musí dokonale očistit a následně parketa přilepit. Nevznikne nám tak nerovnost povrchu.

Pokud máme všechny tyto nedostatky staré podlahy odstraněny, přichází na řadu opět broušení. Toto broušení se provádí ve dvou etapách. Nejdříve opět hrubé broušení nám odstraní veškerý ztvrdlý tmel, popřípadě nečistoty a nedokonalosti. Zde může dojít ke snížení podlahy až zhruba o 2 mm, ale to nijak laik nepozná a ani to nebude mít nějaký vliv na používání podlahy. Následuje broušení hladké, které celý povrch podlahy vybrousí do hladka, aby byla poslední úprava podlahy co možná nejdokonalejší.

Konečná úprava

Tato poslední fáze renovace podlahy je zaměřena především na povrchovou úpravu. Jde zejména o klasické lakování, které je nejčastější, ale vyžaduje větší časovou náročnost. Údržba je pak jednodušší než u voskování nebo olejování. Zde se může jednat i o úplně jiný odstín, který získáme třeba právě voskováním. Můžeme mít tak dokonale sladěný interiér se staronovou podlahou.