Pojištěna není polovina českých domácností, patříte mezi ně?

shutterstock.com
shutterstock.com

Nenadálá událost – požár, povodeň, loupež. Máte pocit, že vám se nic podobného nemůže stát? O to větší šok vám může život připravit. Podle průzkumu je téměř polovina českých domácností bez pojištění. V případě nenadálé události se však tyto domácnosti mohou ocitnout bez střechy nad hlavou i bez finančních prostředků na zjednání nápravy.

Chyby v pojištění

Někteří majitelé domů či bytů si pojištění nesjednají z důvodu aktuální úspory finančních prostředků. Riziko vzniku povodně nebo požáru považují za tak nízké, že jim připadá zbytečné se proti němu pojišťovat. Zapomínají však, že v případě nešťastné události se ocitnou v tíživé situaci. Zatímco výhodně pojištěné domácnosti dostanou od pojišťovny finanční prostředky, které pokryjí většinu nákladů na opravu domu či bytu.

Další skupina lidí je sice pojištěna, ale nedostatečně. Jedním z důvodů podpojištění nemovitosti je opět finanční hledisko. Pojistíte-li dům v hodnotě 4 miliony na pouhé 2 miliony, budete platit nižší pojistné. V případě ničivé události se však od pojišťovny dočkáte mnohem nižší sumy na opravu domu.

Podpojištěni jsou však i klienti, kteří svou pojistnou smlouvu pravidelně neaktualizují. V průběhu let můžete například provést nákladnou rekonstrukci domu či bytu. Ta pochopitelně zvýší jeho hodnotu. V takovém případě je vhodné navštívit pojišťovnu a navýšit pojistnou částku ve smlouvě.

Majitelé nemovitostí se také mohou dopustit chyb v záměně pojistných produktů. Velmi často lidé zaměňují nebo považují za jedno a totéž pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Často si proto pořídí pouze jedno z těchto pojištění v domnění, že jim pokryje všechna rizika. Nezapomeňte proto, že plně pojištěná nemovitost by měla mít zajištěné pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti. Například pojištění Bezpečný domov od ERGO jej nabízí jako celek.

Pravidelně kontrolujte riziková zařízení, zdroj: shutterstock.com
Pravidelně kontrolujte riziková zařízení, zdroj: shutterstock.com

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti se týká pouze samotné stavby domu bez vnitřního vybavení. V případě bytů je pojištěn celý bytový dům. Toto pojištění zpravidla zajišťuje výbor společenství vlastníků bytových jednotek. Proto majitelům bytů postačí informovat se na to, zda je bytový dům dostatečně pojištěn.

Nechce si spočítat pojištění majetku online a hned uvidíte, kolik zaplatíte.

Vlastníci rodinných domů by si však měli sjednat pojištění nemovitosti. Toto pojištění vám v případě škody způsobené nenadálou událostí zajistí finanční prostředky na opravu hrubé stavby domu. Do hrubé stavby domu se počítají zdi, okna, dveře, střecha. Nezapomeňte před sjednáním pojištění správně odhadnout hodnotu svého domu, některé pojišťovny vám to usnadní a nepotřebují znát přesnou částku. Pro výpočet používají např. podlahovou plochu bydlení, apod.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti se týká veškerého zařízení vaší domácnosti od nábytku, přes elektronická zařízení (TV, počítače, …) až po podlahové krytiny, omítky atd. Pojištění domácnosti by si měli sjednat majitelé rodinných domů i bytových jednotek. Nikdy nevíte, kdy vám praskne vodovodní potrubí nebo pouhé akvárium a vyplaví vám byt.

Tip: Pro případné dokazování škody je výhodné mít celý byt nafocený a také mít doklady od věcí, kde není hodnota na první pohled zřejmá.

Voda vám dokáže zničit veškerý nábytek i podlahy. Nákup nových potom můžete uhradit z pojistky. Pojistnou částku, na kterou je pojištění domácnosti potřeba sjednat, poznáte jednoduše. Sečtěte hodnotu veškerého zařízení vašeho domu či bytu a na tuto sumu svou domácnost pojistěte.

Pojištění odpovědnosti

Součástí pojištění domácnosti také často bývá pojištění odpovědnosti. Při sjednání pojištění se na tuto možnosti informujte. Pojištění odpovědnosti je poměrně výhodné. Oceníte ho ve chvíli, kdy vytopíte sousedy pod vámi či způsobíte jinou škodu. Náklady na opravu majetku jiných osob opět můžete hradit z pojištění.