Zařizujeme obývací pokoj vhodným nábytkem

shutterstock.com
shutterstock.com

Nábytek nabízený v obchodech a řetězcích s nábytkem je velice variabilní. Někdo by řekl, že až moc a pak je těžké vybrat. Zřejmě nám dáte za pravdu, že právě obývací pokoj je středobodem většiny domácností. V dnešním článku se podíváme na to, co byste rozhodně neměli opomenout při zařizování vašeho obývacího pokoje.

My se zaměříme na obývací pokoj, protože je to centrum domácnosti, kde se toho děje asi nejvíce. Rodina tu tráví svůj volný čas, je to místo, kde obvykle hostíte své návštěvy. Proto je jeho zařízení hodně důležité. Kvůli sobě a svému odpočinku určitě chcete mít především pohodlný gauč, kde se bude dobře sedět a relaxovat, ale z kterého vás nebudou bolet záda.

Moderní nábytek přebírá dominantní roli, ovšem neznamená to, že pokud holdujete jinému stylu, je to špatně.

Je totiž pravda, že při dlouhodobém sezení záda trpí, zejména na příliš měkké sedačce. Kvůli návštěvám je vhodné, aby gauč byl dostatečně prostorný. Pokud máte děti, určitě bude muset být hlavně odolná a snadno čistitelná. Z tohoto pohledu jsou ideální sedačky s pratelným potahem.

Sedačka a stolek je základ obývacího pokoje

Jednoznačným trendem je stále méně objemného nábytku v interiéru. Proto hlavní prvek v obývacím pokoji bude tvořit právě sedací souprava a konferenční stolek. Jak vybrat ten správný?

Vybíráme konferenční stolek

Nejdříve je potřeba říct, k čemu konferenční stolky slouží? Jsou potřebné na odkládání potravin, pití, pochutin pro návštěvy, časopisů, ale taky na něho můžete umisťovat dekorace. Pro mnohé rodiny je proto praktičtější zvolit dvoupatrové konferenční stolky, protože se do nich více vleze. Výška je závislá na tom, jaké máte požadavky. Jestli chcete raději klasický stolek, ten bývá vyšší, moderní stolky jsou spíše nižší a někdy bývají dokonce polstrované k sedačce.

Patrový konferenční stolek, zdroj: nabytek-elegance.cz
Patrový konferenční stolek, zdroj: nabytek-elegance.cz

Vybíráme sedací soupravu

Pokud jde o sedačku, do malých prostor je vhodné volit spíše rohové sedací soupravy, které se umístí podél stěn, aby využily dokonale volné místo. Musíte se také rozhodnout, zda dáte přednost sedací soupravě s úložným prostorem nebo raději zvolíte variantu rozkládací.

Využijte malou místnost na maximum, zdroj: nabytek-elegance.cz
Využijte malou místnost na maximum, zdroj: nabytek-elegance.cz

Při výběru potahu raději volte střídmější, průměrná životnost sedačky v české domácnosti je přes 10 let. Vzor vás může po pár letech omrzet a je těžké ho kombinovat s doplňky.

Pamatujte, že v obýváku je lepší mít méně nábytku, na rozdíl od dřívější tradice zaskládat zdi obývací stěnou od podlahy po strop, i když je pravda, že v menších bytech někdy nemusí být zbytí kvůli úložnému prostoru. Přesto se snažte mít obývák odlehčený a vzdušný, abyste se v něm vy i vaše návštěvy cítili dobře.