Co byste měli vědět, než si postavíte srubový dům?

shutterstock.com
shutterstock.com

Srubové domy se stávají stále častěji vyhledávanou variantou staveb. To se týká nejen oblasti Krkonoš nebo víkendových chalup. Ale poptávka je zvýšená zejména po srubových stavbách, které budou sloužit k celoročnímu obývání. A pokud je zvýšená poptávka, automaticky se zvýší také počet otázek, které kladou případní zájemci o tento druh stavby. A otázky samozřejmě vyžadují odpovědi. Dostatek vědomostí před začátkem stavby a jejího plánování je prvním krokem k úspěchu.

Stručné představení srubových staveb

Nejčastější výskyt srubů najdeme v Severní Americe a ve Skandinávii. U nás jsou tyto stavby zatím stále raritou. Na jejich stavbu je totiž třeba velké množství dřeva. Sruby jsou masivní dřevostavbou. Spotřeba dřeva na jednu stavbu je proto velká a pocítíte jí i ve svých peněženkách. Srub a jeho obvodové zdivo je tvořeno pouze kládami. Ty nejsou nijak opracovány ani broušeny do tvaru hranolu. Kmen stromu se pouze očistí od kůry a nechá se vyschnout. Tím odpadá použití různých pojiv a lepidel, které se používají u sendvičových dřevostaveb na osb desky a podobně.

Spoje na srubech by měly být tvořeny klasickou metodou. Jedná se o využití takzvaných sedlových spojů. Při využití tohoto napojení se prvky v rozích spojí pomocí rohového zádlabu a jednotlivé klády do sebe přesně zapadnou. Na konci vznikají charakteristické přesahy, kterým se odborně říká „zhlaví“. Mezi hlavní a základní výhody srubových staveb patří ohleduplnost k životnímu prostředí, použití výhradně přírodních materiálů, dobré klimatické podmínky v interiéru (v létě chlad a v zimě teplo) a také zdravý vzduch se stabilní vlhkostí.

Jaké dřevo se pro stavbu srubu nejčastěji využívá?

  1. Smrkové dřevo

Smrk je nejčastěji používanou dřevinou na stavbu srubů u nás i v zahraničí. Patří mezi nejlevnější druhy dřevin a pro stavbu srubů se také hodí pro svou rovnost klád. Je měkké a dobře se s ním pracuje, ale zároveň je také zvýšené riziko jeho poškození.

  1. Jedle

U jedle se nejvíce využívá zejména druh Douglaska. Oproti smrku je tvrdší a lépe odolává poškození a škůdcům. Při vysychání nemění tolik svůj objem a tvar. Její cena je ale 2-3krát dražší než cena smrků.

  1. Borovice

Toto dřevo má podobné vlastnosti jako smrk. Na rozdíl od smrku se ale mnohem hůře nacházejí rovně narostlé kmeny. Pro škůdce je pak borovice opravdovou lahůdkou.

  1. Cedr

Cedrové dřevo je hojně využívané pro stavbu srubů zejména v Kanadě. U nás je toto dřevo považováno za exotický druh. Tomu také odpovídá jeho cena. Ovšem cedrové dřevo má krásnou barvu, příjemnou vůni, dobře se s ním pracuje a skvěle odolává škůdcům a houbám.

Co je potřeba vědět?

Pro stavbu srubu nejsou třeba žádné speciální základy. Postačí základová deska jako na klasický dům. Sruby mohou být postaveny podle projektu na klasický zděný dům (pokud se nejedná o atypickou stavbu). Dřevo na srub je třeba vybírat pečlivě a ujistit se, zda je opravdu dobře vyschlé. Při vysychání totiž dřevo pracuje a mění svůj objem i tvar. To by na stavbě mohlo mít už po několika měsících nemalé následky. Dřevo na stavbu srubu je nutné kvalitně naimpregnovat a pravidelně o něj pečovat. Ideální je tak svěřit tento výběr do rukou odborných firem, které mají dostatek zkušeností.

Chcete si do nového domu pořídit psa? Podívejte se na maxinzerat.sk

Při správném pečování o dřevo může být životnost srubu až 300 let. Mnoho firem již nabízí možnost stavby srubu na klíč. Stačí mít přibližnou představu, které dáte ve spolupráci s firmou finální podobu. O nic víc se starat nemusíte. V případě požáru dokáže masivní dřevo odolávat zhroucení ještě déle než zděné domy nebo lehčené železné konstrukce. Na stavbu domu 10 x 10 metrů je potřeba průměrně 70 klád. Více se dozvíte zde.