Jak často je nutné se věnovat údržbě u dřevěných oken a dveří?

shutterstock.com
shutterstock.com

Ačkoliv se plastová okna a dveře jeví jako pohodlnější pro svou bezúdržbovost, dřevěná eurookna mají stále své místo na trhu. Do svých obydlí je volí milovníci přírodních materiálů a nutností jsou také při výměně oken v budovách v historické zástavbě, kde úřady nepovolí výměnu za okna plastová.

Péče o dřevěná okna a dveře

Dřevo je přírodní materiál a vlivem času i okolních podmínek pracuje. Proto dřevěná okna a dveře vyžadují větší péči než téměř bezúdržbová okna plastová. Při správné péči však mohou dřevěná okna svou životností okna plastová výrazně předčít.

Mytí

Samozřejmou součástí péče o všechny typy oken je jejich mytí. K mytí dřevěných oken volte neagresivní mýdlové prostředky, v žádném případě nepoužívejte abrasivní prostředky, abyste nepoškodili vrstvu, která chrání rámy oken před vlhkostí a dalšími vlivy počasí. Oproti plastovým oknům si však ohlídejte, abyste ihned po umytí otřeli okenní rámy do sucha.

Péče o okenní rámy

Dřevěné okenní rámy jsou dodávány již s konečnou povrchovou úpravou. O tu je však třeba dostatečně pečovat, aby vlivem UV záření a povětrnostních podmínek nedošlo ke snížení její ochranné funkce.

Péči o okenní rámy bychom měli provádět minimálně jednou, ideálně pak dvakrát za rok. Je doporučováno ochranné přípravky aplikovat na jaře a na podzim, protože některé typy přípravků je nutné aplikovat tehdy, kdy se teplota vzduchu pohybuje mezi 5-20°C, navíc okenní rám nesmí být ve chvíli aplikace přípravku vystaven přímému slunečnímu svitu. Samozřejmostí je pečlivé omytí oken těsně před aplikací ochranného prostředku.

Na trhu můžete vybírat mezi řadou přípravků specializovaných na ochranu dřevěných oken, najdete mezi nimi například:

  • vosky – konzervační vosky na okna postačí aplikovat jednou za rok
  • konzervační politury –  měly by se používat dvakrát ročně, vytvoří na povrchu okna ochranný film, je potřeba počítat s tím, že nanesený film oschne zhruba hodinu po nátěru

Vyplatí se stav oken kontrolovat i během roku. A pokud si například při mytí oken všimnete porušení povrchové úpravy okna (může k němu dojít například při krupobití a podobně), je vhodné ihned zasáhnout. V místě, kde je poničena lazura či lak (podle typu okna), v místě poškození vrstvu obruste až na dřevo a naneste přípravek příslušný k typu povrchové úpravy okna.

Péče o kování a těsnění

Výrobci doporučují jednou za rok provést namazání všech závěsů a uzávěrů oken. Tato místa ošetřete několika kapkami olejů (ideální je olej ve spreji WD40, apod.), které nenaruší protikorozní ochranu kování. Pozornost byste měli věnovat také těsnění oken a prodloužit jeho životnost ochrannými prostředky (např. silikonový olej), které zabraňují v zimním období přimrzání těsnění k profilu okna.

Péče o okna a dveře v novostavbě

Pokud jste si pořídili dřevěná okna a dveře do novostavby, měli byste se postarat především o řádné větrání, protože přílišná vlhkost vzduchu (která je zvýšená v každé novostavbě) dřevěným oknům škodí. Pokud však nezanedbáte správné větrání všech místností, nemusíte se o svá okna obávat.

Někdy také může dojít k nabobtnání okna vlivem vlhkosti a okno se špatně zavírá. Není třeba hned propadnout panice, funkčnost oken lze vyladit pomocí seřizovacích prvků. S postupným vysycháním stavby vyschnou rovněž okna, která po jejich seschnutí opět seřídíte tak, aby šla snadno otvírat i zavírat a zároveň dostatečně těsnila.

2 komentáře
  1. já okna pravidelně udržuji každý rok na jaře, máme dřevěná, takže je to potřeba, žádné čekání na to, až se něco pokazí. používám hlavně přírodní laky

  2. je to hodně individuální, my máme chalupu a u ní udržuji okna tak cca jednou za 3 roky, vše je v pohodě, hodně záleží na tom, jaké přípravky se používají

Komentáře jsou uzavřeny.