Látkové rolety zažívají velký boom

byvatmoderne.cz
byvatmoderne.cz

Okna žádné domácnosti se neobejdou bez stínících prvků. V horkých letních dnech chrání stínící technika interiér před přehřátím. V zimním období, kdy je brzy tma, zajistí ochranu soukromí před zraky sousedů. Zastínění oken oceníte také o víkendu, kdy si můžete chtít pospat i přes den. Dosud byly k zastínění bytů velmi často využívány žaluzie. Aktuálně však obrovský boom zažívají látkové rolety.

Rolety se hodí do moderního i starobyle zařízeného interiéru

Pokud si látkové rolety spojujete pouze s historickými interiéry, jste na velkém omylu. Lidi již omrzel studený a neosobní vzhled hliníkových žaluzií a zatoužili po větší útulnosti svých bytů. A právě zútulnit interiér dokáží látkové rolety stejně dobře jako ho efektivně zastínit.

Moderní materiály i široká nabídka různých vzorů umožňují dokonale sladit rolety se zařízením každé místnosti. Díky tomu se výtečně hodí i do moderně zařízených interiérů.
Rolety vyhoví i libovolnému netypickému tvaru okna. Lze je vyrobit na zakázku tak, aby kopírovaly tvar okna, je však třeba počítat s příplatkem zhruba třicet procent.

Látkové rolety ozvláštní váš interiér, zdroj: byvatmoderne.cz
Látkové rolety ozvláštní váš interiér, zdroj: byvatmoderne.cz

Materiály

Rolety se vyrábí z různých druhů materiálů. Nejtenčí látkové rolety připomínají spíše záclony. Ty slouží pouze ke zmírnění slunečního svitu do místnosti a jejich hlavní funkce je především okrasná.

Hojněji jsou však využívány rolety ze silnějších metráží látek, které dobře plní i funkci zastiňovací. Rolety z hrubších látek se mírou zastínění podobají klasických žaluziím. Odrazí většinu slunečních paprsků, avšak část světla do místnosti propustí.

Zároveň dokáží pohltit až třicet procent hluku přicházejícího zvenčí a působí také jako tepelný izolant. Samostatnou kategorií jsou rolety z tzv. blackoutových látek. Takové rolety do interiéru nevpustí žádné světlo, po jejich zatažení tedy docílíte zatemnění místnosti.

Množství vzorů i široká paleta barev umožňují perfektně sladit zařízení bytu s roletami. V moderních interiérech se výtečně vyjímají jednobarevné rolety v přírodních odstínech nebo jednobarevné rolety syté barvy, která odpovídá například barvě koberce nebo sedací soupravy.

Tip: Hledáte účinný prostředek na boj s otravným hmyzem? Řešením jsou nenápadné sítě proti hmyzu do oken a dveří.

Způsoby stahování rolet

Výběr rolety nekončí jen u volby vhodné barvy a síly látky. Vybírat budete také různé typy rolet v závislosti na způsobu jejich stahování. Mezi jakými roletami tedy budete volit?

  • Rolety s pružinovým stahováním – asi nejznámější typ rolety. Látka se navíjí na tyč zatažením za šňůrku. Zavinutí rolety je velmi snadné a rychlé. Více se však budete potýkat se stahováním rolety. Roletu nelze zastavit v libovolném místě, ale je třeba citlivě najít záchytný bod, ve kterém se roleta zastaví.
  • Rolety s řetízkovým stahováním – roleta se ovládá pomocí řetízku podobně jako žaluzie. Díky tomu lze roletu zastavit v libovolné pozici.
  • Rolety s motorickým stahováním – vymožeností moderní doby je motorické stahování rolet, které lze ovládat dálkovým ovladačem. Zastínit místnost si tak můžete i z pohodlí svého gauče.

Instalace rolet je velmi snadná a zvládne ji každý sám během necelé půlhodinky. Posledním rozhodnutím bude jen umístění tyče, na níž se roleta navíjí. Roletu můžete upevnit na zeď nad okenní otvor nebo ji zavěsit na strop u okna. Je však potřeba počítat s tím, že při stažené roletě nebude možné otevřít okno.

Pokud naopak upevníte roletu přímo na okenní rám, bude možné otevírat okno i se staženou roletou. Nevýhodou však je, že v takovém případě nelze pořídit roletu širší než je samotné okno. A rovněž se nedoporučuje tímto způsobem upevňovat rolety ze silných těžkých látek.