Lité podlahy – cesta z továren do lidských obydlí

Lité podlahy pravděpodobně všichni známe z průmyslových prostor našich pracovišť nebo z nejrůznějších továren. Celá léta se totiž používají jako praktická a velmi odolná podlahová krytina v na těchto místech. Právě jejich funkční prvky jsou dnes důvodem k tomu, že se tyto podlahy stále častěji přesouvají z průmyslových objektů do rodinných obydlí a ještě nedávno ryze průmyslové prvky prostupují do klasických interiérů. Velký vzestup popularity pozorujeme v posledních měsících zejména u novostaveb.

Moderní podlahová řešení

Jak napovídá už název lité podlahy, jedná se o podlahu, která se na podložku doslova vyleje. Po vylití se následně speciální hladicí technikou zarovná do požadovaného stavu. K dokonalosti ji dovede tak zvaný samonivelační potěr. Ten zajistí dokonale rovný, hladký a pevný povrch. Lité podlahy se také označují jako anhydritové podlahy, ale říká se jim i sádrové. Vyrábějí se ze směsi na bázi síranu vápenatého, který se míchá s vodou, pískem a dalšími přísadami.

Celá řada lidí dnes volí tuto moderní formu podlahy z velmi prozaických důvodů. Lité podlahové krytiny se totiž obejdou bez jediné spáry. To je jednak velmi atraktivní po designové stránce a jednak velmi užitečné po stránce praktické.

Výhody lité podlahy vás přesvědčí o výběru

Litá podlaha ale nabízí ještě celou řadu dalších výhod. Jednou z těch nejvýznamnějších je velmi dobrá tepelná izolace. Tento typ krytiny je totiž dobrým vodičem tepla. Díky tomu je skvěle kombinovatelná s podlahovým topením. Je totiž opravdu rychle hotová a její povrch je dokonale rovný a hladký. Tento typ podlah tedy nevyžaduje pokládku speciální nášlapné plochy ani následné zabrušování. I doba, po jejímž uplynutí můžeme na podlahu šlápnout, je velmi krátká. Většina výrobců uvádí, že je to do 24 hodin od vylití. To je obrovský rozdíl zejména v porovnání s betonovými podlahami, jež musí „zrát“ a tvrdnout i několik týdnů. Odolnost litých a betonových podlah je přitom srovnatelná. Významným benefitem je pak odolnost proti vlhkosti a dobrá snášenlivost nejrůznějších mycích technik a prostředků.