Jak postupovat při výběru koberce do interiéru?

shutterstock.com

shutterstock.com

I přesto, že nabídka druhů podlahových krytin je v současnosti opravdu pestrá a můžete vybírat z mnoha materiálů a druhů, mezi nejoblíbenější patří stále koberce. Koberce si svou oblibu zachovávají zejména díky mnoha výhodám, které interiéru přináší. Dodávají teplo od nohou, tlumí zvuky při chůzi, pohlcují prach a nečistoty, které tak nejsou na podlaze vidět a mají samozřejmě také designové funkce. Jak postupovat při výběru toho správného koberce do vašeho interiéru, aby splňoval vaše požadavky?

Kusové nebo celoplošné?

Na tyto 2 kategorie můžeme koberce základně rozdělit. Celoplošné koberce plní funkci hlavní podlahové krytiny v místnostech. Kusové koberce naopak jen doplňují místnosti v jejich určitých částech. I v případě, že hlavní podlahovou krytinu v místnosti netvoří koberec, mohou kusové koberce místnost doplnit. Často se využívají například v ložnici u postelí nebo v obývacím pokoji u sedačky. Celoplošné koberce jsou naopak položeny ode zdi ke zdi.

Kusový koberec kolem postele v ložnici, zdroj: shutterstock.com

Kusový koberec kolem postele v ložnici, zdroj: shutterstock.com

Podle materiálů a struktury mají koberce odlišná využití

Koberce mohou být využity téměř ve všech místnostech v domácnosti a své uplatnění najdou i v komerční oblasti. Vše záleží na kvalitě a vlastnostech materiálu, ze kterého jsou vyrobeny a také na struktuře jednotlivých druhů koberců. I zde je možností mnoho a znalost vlastností materiálů je pro ten správný výběr velmi důležitá. Vše musí začínat už tím správným výběrem podkladové hmoty. Ta je vždy na spodní straně koberce a má velký vliv na jeho užitné vlastnosti.

Jaké jsou druhy podkladových hmot koberců?

 • Juta – nejvyužívanější podkladový materiál ze syntetické juty
 • Guma – koberce na gumě se nejčastěji využívají u zátěžových koberců, pro jejich zpevnění
 • Filc – filc (neboli plst) dodá kobercům větší jemnost a dokáže lépe tepelně i zvukově izolovat
 • Latex – koberce se zatírají latexovou hmotou, tato úprava je nejlevnější

Druhy koberců podle výrobních technik

Největší vliv na vlastnosti koberců a jejich vzhled má samotná výrobní technika a druh použitého materiálu. Materiály pro výrobu koberců mohou být přírodní nebo syntetické. V dnešní době je drtivá většina koberců vyrobena ze syntetických materiálů. S koberci z přírodních materiálů se setkáte jen výjimečně. Zpravidla se jedná o kusové koberce perského typu. Koberce se vyrábí tkaním, vpichováním nebo všíváním.

Luxusní interiérový koberec s dlouhým vlasem, zdroj: shutterstock.com

Luxusní interiérový koberec s dlouhým vlasem, zdroj: shutterstock.com

Jaké koberce se hodí do konkrétních místností?

 • Zátěžové koberce – drsnější povrch, kratší vlas, bez výrazných vzorů. Ideální využití v pracovnách, dílnách nebo na chodbách.
 • Koberce s krátkým vlasem – povrch podle druhu materiálu (do domácností spíše jemný), jednotný vzhled díky stejné výšce vlákna, možnost různých vzorů na koberci. Ideální využití v dětských pokojích, ložnicích a jídelnách.
 • Koberce s dlouhým vlasem – velká měkkost při našlapování, skvělý design, čistý a elegantní vzhled, délka vlasu i přes 3 cm. Ideální využití jako luxusní koberce u postelí, sedaček nebo do moderních domácností.
 • Smyčkové koberce – nášlapnou stranu koberce netvoří zastřižené vlákno, ale smyčka. Tyto koberce tak mají tvarovou paměť a vyšší odolnost proti zatížení. Ideální využití najdou ve frekventovaných místnostech nebo všude tam, kde se často stěhuje nábytek a chcete, aby koberec nebyl vytlačený.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Interiér se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Magdalena Hándlová G+

4 komentáře u Jak postupovat při výběru koberce do interiéru?

 1. Lidus napsal:

  Jen bych dodala, ze je pri vyberu koberce nebo podlahy vubec dulezitym kriteriem taky to, zda mate doma zvire. Koberce ktere se snesou s kockou opravdu jen tak nenajdete. Jinak i zatezove muzou delat docela paradu a je fajn, ze jsou i po letech „jako nove“, jakoby se po nich ani nechodilo. :)

 2. Pavel napsal:

  já teda vybírám nejdřív podle ceny, pak podle kvality a podle barvy. nevadí mi objet pár obchodů navíc, abych zjistil, kde mají nejlepší a nejvýhodnější koupi

 3. Rachel napsal:

  Jako ja bych uz koberec nechtela a kdyz tak jedine nejakej mini pred postel nebo sedacku. vsechny ostatni „podlahy“ jsou mnohem lepsi na udrzbu

 4. Lenka napsal:

  Já si zas koberec nemůžu vynachválit, když si na něj sednete, tak nestudí. Prach na něm skoro není znát, koberec luxuju tak jednou/dvakrát týdně, plovoucí podlahu každý den! dlažbu taktéž musím zametat každý den, pro mě je zkrátka praktický, dobře možná ne do kuchyně, ale kamkoli jinam ano.