Akvárium je v interiéru velice impozantní dekorativní prvek a pohledem na něj potěšíte nejen sebe, ale určitě i návštěvu.
Jestliže teda uvažujete o pořízení akvária ve Vašem interiéru, případně se chystáte zabudovat ho do nábytku, můžete volit akvárium vyrobené na míru. V dnešní době nám již řada firem tuto možnost nabízí. V případě, že uvažujete o velkém akváriu, je určitě lepší tuto možnost využít, jelikož je důležité si ohlídat veškeré technologie a vše kolem.
Důležitá je samozřejmě i konstrukce, jelikož velkoobjemové akvárium bude mít konstrukci určitě podstatně pevnější. Vždyť např. 100 litrové akvárium má váhu 100 kg. A s tím je určitě třeba počítat.
Akvárium levně? Jde to!
V případě, že nechcete do akvária investovat tolik peněz, v nabídce jsou dnes již pod akvária akvarijní skříňky a stolky nebo přímo akvarijní sety se skříňkami. Taková skříňka pod akváriem nám poslouží zároveň i jako úkryt pro veškerou akvarijní techniku, jako jsou např. filtry, ale zároveň nám poslouží také jako místo pro veškeré potřeby akvaristy. V nabídkách akvarijních e-shopů jsou skříňky různých velikostí, tvarů i barevných provedení.
Najít pro akvárium vhodnou skříňku může být složité. Vyhnout se tomu můžete tím, že akvárium zabudujete do stěny. V dnešní době, kdy nám tzv. ubyly příčky v bytě a vznikl nám tím polyfunkční prostor, můžeme akvárium využít jako dělící příčku mezi jednotlivými sektory prostoru. Tím nám takto zabudované akvárium nabízí možnost pohledu z obou stran.
Základní požadavky pro umístění akvária
- mimo dosah přímého slunce
- blízko přívodu elektřiny
- klidné místo, aby se ryby neplašily
- nejlépe v relaxační zóně bytu
- v případě velkoobjemných akvárii poblíž nosné zdi.
Velikost akvária
Při výběru velikosti akvária zde bohužel neplatí pravidlo, že čím menší akvárium, tím méně práce. Naopak v malém akváriu se velice těžko nastoluje ekosystém a proto by se mělo začínat zhruba na 100 litrech objemu akvária. To je vpodstatě klasická velikost. Co se týká výšky akvária, neměla by přesahovat více než půl metru. Je to jak z praktického důvodu, kdy při údržbě nebo sázení rostlin musíte ruku ponořit až na dno akvária, tak z důvodu toho, že, když nebudete mít extra silné osvětlení, budou Vám rostlinky na dně akvária živořit.
Dekorace v akváriu
Aby akvárium splnilo to, co od něj očekáváme, musíme ho také vhodně doplnit dekoracema. Určitě dáme přednost přírodním dekoracím, jako jsou akvarijní písky, různé substráty, kořeny a kameny. Velice dekorativní jsou samozřejmě i živé rostlinky, které nám vytvoří krásnou atmosféru spolu s proplouvajícími rybkami.
V konečném výsledku je vhodně zakomponované akvárium designový skvost, který je ozdobou každého interiéru.