Jak vybrat garážová vrata, abyste s nimi maximálně spokojeni

Podstatným architektonickým prvkem fasády jsou garážová vrata. Měla by být funkční a zároveň i dobře vypadat. Je vhodné je sladit s barvou fasády i stylem oken, aby byl výsledek co nejlepší. Nabídka na trhu je pestrá, a to nejen z hlediska barevného provedení, ale také způsobu otevírání. Pojďme se podívat na to, co se nabízí ke koupi. 

Vybíráme garážová vrata

Při montáži vrat do garáže je základem stavební otvor, respektive vjezd. Garážová vrata se volí podle jeho velikosti. Obvykle se totiž vyrábějí na míru, díky čemuž je možné je přizpůsobit individuálnímu stylu a potřebám majitele nemovitosti. Výhodné je najít si firmu, která vyrobí vrata tak, aby nebylo třeba nijak upravovat otvor do garáže, pokud garážová vrata jenom vyměňujete. V ostatních případech se přizpůsobí dané velikosti vjezdu. 

Dvoukřídlá a výklopná vrata

Klasikou jsou osvědčená dvoukřídlá vrata, protože nezabírají žádné místo uvnitř garáže. Otevírají se totiž zásadně ven. Lze je používat jako běžné dveře a vstupovat jimi do garáže. Je možné také jejich design přizpůsobit vstupním dveřím do domu, a vytvořit tak jednotný styl. 

Když renovujete starší garáž a rádi byste inovovali její vzhled, nabízejí se výklopná vrata, jež působí moderně. Zároveň jsou praktická, jelikož se otevírají v jednom kuse, který je zasazen ve vodících kolejnicích zajíždějících pod strop. Podmínkou je dostatečný prostor před garáží. Je nutné i počítat s tím, že tento typ vrat zmenší průjezd vjezdem do garáže. 

Posuvná, rolovací a sekční vrata

Pokud potřebujete nechat strop garáže volný, třeba pro ukládání předmětů, tak vsaďte na posuvná vrata. Neotevírají se nahoru pod strop, ale do strany. Získáte dostatek místa u stropu, který je možné prakticky využít. Při preferování výborných tepelně izolačních vlastností připadají v úvahu sekční vrata se svislým otevíráním, kdy se následně uloží pod stropem. 

Jednoduchou konstrukcí se vyznačují rolovací vrata. Nad vjezdem do garáže se namontuje hliníkový box, do nichž se vrata při otevírání narolují. Díky tomu šetří místo pod stropem. Mají perfektní tepelnou izolaci, protože jsou vybaveny hliníkovými lamelami vyplněnými PUR pěnou.

Publikováno v Dům