Kondenzační kotel CerapurAcu s integrovaným zásobníkem TUV

shutterstock.com
shutterstock.com

Pokrok jde neustále kupředu. Ruku v ruce s ním se na trhu objevuje stále více novinek. I plynové kotle prochází neustálým zdokonalováním. Nově se na trhu objevil plynový kotel německé značky Junkers Cerapur Acu s integrovaným zásobníkem teplé vody, který nabízí řadu vylepšení oproti stávajícím řešením. Jaké přináší novinky?

Rozměry kotle

Kotel se skládá ze dvou částí, vrstveného zásobníku na teplou vodu (o hmotnosti 23 kg) a na něm zavěšeného kotle (o hmotnosti 38 kg). Obě dvě části tvoří jednotný celek, který na první pohled vypadá stejně jako klasický závěsný plynový kotel. Vzhledem k tomu, že kotel i zásobník teplé vody jsou dodávány jako jeden celek, a to i včetně ventilů, je velmi snadné ho instalovat. Pro své rozměry 890x600x400 mm je vhodný i do menších prostor. I přes své malé proporce však dokáže zajistit vysoký komfort dodávání teplé vody.

Čerpadlo ve spojení s proměnnou regulací otáček neběží 24 hodin denně, ale jen v čase vypočítaném jednotkou Bosch Heatronic® III. To může ušetřit náklady na elektřinu až 1 000 Kč za rok.

Co tato novinka přináší?

Při návrhu plynového kotle bylo myšleno na snadnou dosažitelnost ventilů a všech součástek kotle pro potřebu případné opravy. Výrobek lze také zařadit mezi ekologicky šetrné, vzhledem k nízkým emisím a vysoké účinnosti.

Mezi novinky patří i funkce „zobrazení inspekce“. Lze v ní navolit počet měsíců, za který vás má displej upozornit na nutnost pravidelné revize.

Kotel je vybaven novým způsobem řízení topných systémů. Lze jím řídit větší počet topných systémů, až 10 okruhů, ohřev teplé vody a je možné ho propojit i se solárními systémy.

Upravený je i  způsob nasávání vzduchu, přívod plynu do hořáku a umístění elektronicky řízeného ventilátoru. Díky tomu je možný velmi tichý chod kotle (do 38 dB při provozu vytápění).

Junkers ZWSB 22/28-3 A CerapurAcu 44 990 Kč, zdroj: topenivodaplyn.cz
Junkers ZWSB 22/28-3 A CerapurAcu 44 990 Kč, zdroj: topenivodaplyn.cz

Propojení se solárními systémy využijí zejména majitelé rodinných domů

Do integrovaného zásobníku teplé vody lze přivádět i vodu předehřátou například solárním systémem. Je však potřeba zajistit, aby přitékající ohřátá voda dosahovala nejvýše teploty 65°C, aby nedošlo k poškození samotného zásobníku.

Revolučním krokem je řídicí systém, který dokáže vypočítat pravděpodobnou míru slunečního záření. V případě předpokladu celodenního slunečního svitu redukuje spotřebu plynu a dává přednost ohřevu vody solárním systémem. Toto důmyslné zařízení může snížit spotřebu plynu až o 15%.

Nakupujte výhodně na internetu

Možná budete překvapeni, ale i takové věci jako je nový kotel lze koupit přes internet. Nemusíte se bát, že by vám ho nikdo nenainstaloval, dobrý internetový prodejce má okruh firem, na které se můžete obrátit.

Podívejte se například na nabídku firmy www.tedor.cz

Ohřev vody

Vrstvený zásobník obsahuje tři válcovité nádoby na vodu. Každá má objem 14 l a jsou mezi sebou vzájemně propojeny. Voda je přečerpávána k deskovému výměníku kotle a zpět. Při průtoku 4 l/min. můžeme neustále dodávat teplou vodu o teplotě 60°C. Pokud při zvýšené spotřebě teplé vody nastane případ, že je vyčerpána všechna předehřátá voda ze zásobníku, mění kotel svůj režim a další požadovanou teplou vodu ohřívá na principu průtokového ohřívače. Pak je maximální možný odběr až 13 l za minutu.

Na regulátoru kotle lze nastavit i režim tzv. tepelné desinfekce, který zamezuje výskytu bakterie Legionely v TUV.

Stejně jako lze ovládat časové nastavení míry vytápění místností, lze načasovat i dohřívání  vody v zásobníku v závislosti na individuálních potřebách každé domácnosti. Tím lze dosáhnout velké úspory energie.