Jak vybrat záclony do svého bytu? Nechte se inspirovat několika tipy

Ačkoliv někteří o záclonách tvrdí, že jsou lapačem prachu, a proto si je domů raději ani nepořizují, nabízí tento bytový textil mnohá pozitiva. Kvůli nim je vhodné si je koupit. Při jejich výběru byste měli zvážit některé faktory, abyste vybrali správný typ záclon. Které to jsou?

Jaké výhody přinášejí záclony

Záclony lze chápat i jako důležitou dekoraci v interiéru vašeho domova. Zvoleným stylem, barvou, délkou a šířkou dokážou vytvořit atmosféru v místnosti. Kromě toho fungují i jako menší izolace zvuku. Všimněte si, když záclony z okna sundáte, že se zvuk v pokoji více ozývá. Vedle toho umějí záclony alespoň trochu zastínit okno před nepříjemnými slunečními paprsky. Jestliže chcete však okno stínit úplně, je nutné vybrat jiný bytový textil – látkové závěsy.

Vybírejte záclony podle stylu vašeho bytu

V obchodech s textilem do bytů je poměrně pestrá nabídka záclon všeho druhu. Nemáte-li doma šicí stroj, abyste si je sami doma upravili, tak volte hotové záclony. Působivé jsou  hotové voálové záclony se zlatým nebo bílým lesklým lemováním, koupit můžete i obloukovou žakárovou záclonu s abstraktním vzorem. Tyto kusovky mají tu výhodu, že je stačí na okno už jen zavěsit, pokud vám vyhovují svými rozměry.

Do moderního bytu můžete pořídit jednoduché záclony s jemným vzorem, případně bez vzoru. Dobře se bude vyjímat geometrický vzor – vlnkování, čtverce, obdélníky, kolečka. Květinový motiv nebo žakár bude ladit s klasickým vybavením bytu, v jídelně v rustikální stylu nebo stylu Provence.

Praktické závěsy na okna

Vhodně vybranou záclonu lze doplnit závěsy na okna. Máte-li rádi úplnou tmu, tak si kupte ty ze zatemňovací látky. Bude se vám lépe usínat, až budou závěsy zataženy. Co se materiálů týká, lze vybírat mezi bavlněnými pevnějšími látkami nebo látkami z umělých materiálů. Druhá možnost nabízí snadnější údržbu, protože obvykle syntetika nevyžaduje žehlení.