Jsou vaše stromy připraveny na zimu?

Každý tvarovaný strom si před příchodem zimního období zaslouží speciální péči. Právě díky ní se o své dřeviny nebudete muset obávat a budete mít jistotu, že zimu přečkají ve zdraví. 

Hnojení na podzim

Dříve než první mrazíky vůbec udeří, musíte pamatovat na správné hnojení, které pomůže vaší péči o tvarované stromy. Ke hnojení přistupujte začátkem podzimu. Právě v tomto období totiž dřeviny zpomalují svůj růst a vyzrávají spíše nové výhony. To je pro strom velice důležité, protože díky včasnému vyzrání dřeva snadněji překoná zimní období.

Své okrasné stromy tak na podzim nejlépe podpoříte dodáním kvalitního hnojiva bez dusíku, nejlépe s větším množstvím hořčíku a draslíku. Takové hnojivo mimo jiné i částečně brání napadení stromu houbovými chorobami.

Pozor na mráz

Nejprve je třeba rozlišit okrasné stromy zasazené volně v půdě, a ty, které pěstujete v nádobách. První zmíněná skupina nevyžaduje nic speciálního, pokud se jedná o strom vhodný k pěstování v našich podmínkách. Pro jistotu však ale vždy můžete vsadit na zamulčování tepelnou vrstvou (například kůrou). Mulč vybírejte tak, aby neobsahoval choroboplodné zárodky.

Stromy pěstované v nádobách poté již žádají větší péči. Při dlouhých a silných mrazech u nich totiž může dojít k promrznutí květináče a následnému zničení kořenů. Květináč proto obalte odolným materiálem. Určité řešení může symbolizovat obyčejná bublinková fólie, která vytvoří velice účinnou tepelně izolační vrstvu. Opět přitom nezapomeňte na závěrečné zamulčování.

Zimní slunce

Nevěříte, že i v zimě může slunce stromům ublížit? Bohužel je to pravda. Děje se tak zpravidla na sklonku zimy, kdy můžete pozorovat poměrně velký rozdíl mezi mrazivou nocí a slunečným dnem. V tomto čase se vyplatí přikrytí bílou netkanou textilií nebo slaměnou rohoží, předejdete tak možnému popálení jehlic.

Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz.