Kvalitní matrace a rošty tvoří základ kvalitního a ničím nerušeného spánku

Spánkem trávíme zhruba třetinu života, a to by měl být dostatečný důvod na to, abychom pečovali o svou postel. Dobře se vyspíme v pohodlné posteli. Máme-li ale doma postel nepohodlnou a proleželou, vstáváme ráno v horší fyzické formě, než v jaké jsme večer uléhali. A do značné míry to souvisí právě s kvalitou postele, na které spíme. A nejde jen o její elegantní podobu, ale hlavně o kvalitu roštu a matrace.

Jak si vybrat matraci? Není to tak snadné, jak by se zdálo. Nejčastěji si matraci vybíráme podle toho, jak je tvrdá. Každému se lépe spí na jiném typu matrace. Obecně platí, že čím je matrace měkčí, tím lehčí osobě by měla být určena. Naprostá většina výrobců je tak dělí do čtyř kategorií:

1 – měkká matrace je pro starší děti nebo osoby s doslova muší váhou. S měkkostí matrace to nepřehánějte, nebo si přivodíte velké potíže s bederní páteří.

2 – střední tvrdost je určena pro osoby s nižší tělesnou váhou, případně pro ty, kteří mají rádi měkčí postel.

3 – tvrdší matrace pro spáče s vyšší hmotností nebo pro milovníky tvrdšího spaní. Poslední, čtvrtá kategorie je určena pro případy extrémní zátěže matrace nebo pro ty, kdo spí rádi v podstatě na „holém prkně“.

Druhým způsobem je výběr podle velikosti jádra matrace, což budete potřebovat, pokud máte postel s pevnou deskou nebo roštem. Čím vyšší jádro bude matrace mít, tím bude vaše spaní pohodlnější, protože se lépe rozloží váha celého těla. Mnoho lidí se rozhoduje podle doporučení přátel a pak chce postel určitého typu. Existují matrace z obyčejné nebo paměťové pěny, latexové, pružinové a speciální zdravotní matrace antidekubitní.

Stejně široký je i výběr roštů. Drátěné postele už jsou naštěstí dávnou historií. Rošty do postele už jsou dnes většinou dřevěné a lamelové, na trhu je k dispozici řada různých typů. Vybrat si můžete rošty pevné či polohovací a ty dokonce opatřit i motorovým pohonem. U některých lamelových roštů si lze nastavit tvrdost roštu do různých zón tvrdosti podle toho, jak to konkrétní osobě vyhovuje. Při výběru je dobré poslechnout doporučení výrobce a koupit si rošt a matraci, které jdou k sobě. Ideální je nakupovat obojí společně a od jednoho dodavatele.