Mobilní domy nejsou jen sezónní záležitostí

Shutterstock.com

V nedávné době pronikl do České republiky trend z USA, který změnil dosavadní možnosti bydlení. Mobilní domy, nazývané také mobilheimy, mohou nahradit chaty nebo menší komerční objekty, dají se ovšem celoročně využít k plnohodnotnému obývání.

Jelikož jsou na kolečkách, dají se převážet, a tak jsou výborným tipem pro všechny, jež se často stěhují, třeba z pracovních důvodů.

Domy na kolečkách jsou aktuálně velice vyhledávané a oblíbené. Jsou totiž dobře finančně dostupné oproti klasickým variantám. Mohou být i náhradou kanceláří nebo malých prodejen.

Uspořádání jako běžný byt

Co se týče vnitřního uspořádání, jedná se většinou o přízemní řešení, jehož vnitřní výška dosahuje zhruba 2 až 2,5 metru. Rozměrově se jednotlivé typy různě liší, ty menší domy nepřesahují plochou 30 m2, lze se ovšem setkat i s většími mobilheimy k 80 m2.

Výhodou mobilních domů je, že pro jejich umístění není potřeba stavební povolení, přitom ale mohou sloužit i jako plnohodnotný dům.

Hlavní místností je obývací pokoj, na který navazuje prostor pro přípravu jídla, buď celá kuchyň, nebo kuchyňský kout. Nechybí samozřejmě zázemí v podobě toalety a koupelny, přičemž v menších jednotkách se nachází v jedné místnosti. Ložnic a pokojů může být několik. Vytápění je zajištěno elektřinou nebo propan-butanovými lahvemi. O ohřev vody se stará plynová karma či průtokový ohřívač. Provoz není v mobilním domu nikterak omezen, lze ho připojit do inženýrských sítí. Mobilní dům tak může sloužit i k celoročnímu bydlení.

Celoroční mobilní domy, zdroj: shutterstock.com

Nový i z bazaru

Se vzrůstající poptávkou roste i nabídka trhu, ta se mimo nových domů soustředí i na dovoz použitých ze zahraničí, které bývají velmi zachovalé bez větších nedostatků. Vlastní bydlení si tak můžete pořídit již od 150 000 Kč, záleží samozřejmě na velikosti a vybavenosti. Nový mobilní dům pořídíte od ceny okolo 300 000 Kč a výše.

Mobilní domy patří k nejlevnějším způsobům bydlení.

Pokud vás představa snadno dostupného bydlení nadchla, na českém trhu figuruje několik osvědčených prodejců mobilních domů. Za všechny stačí jmenovat značku Bach nebo Marvel. Ať už se dům rozhodnete využívat pouze k rekreačním účelům, nebo si v něm vytvoříte standardní domácnost, jistě budete nadšeni možnostmi, které takové řešení skýtá.

Zdroj: http://zahradyadomy.cz/co-jsou-mobilni-domy/