Osadili jste novými okny novostavbu nebo jste pouze dokončili výměnu oken ve stávající domácnosti a přijdou vám neúplná? Ukončete okna parapety, která dotvoří jejich finální vzhled. A tím nemáme na mysli pouze z venkovní strany, ale také vnitřní.
Vnitřní parapety a přesah nad topením
Aby parapet plnil svou funkci, je nutné zvolit jeho správné rozměry – délku a hloubku. Zatímco s délku příliš neovlivníte, je totiž dána vzdáleností špalet, s hloubkou je tomu jinak. Minimální šíři parapetu budete volit v závislosti na šířce zdi přečnívající od okna do interiéru zvětšenou o cca 30 mm (na přesah nosu parapetu). Samozřejmě můžete zvolit větší šířku parapetu.
Plánujete kromě zdi překrýt také radiátor pod oknem? Řada lidí v tomto případě volí šířku parapetu tak, aby bylo topení úplně překryto. To s sebou však nese nutnost vyříznout do parapetu otvor, do něhož zasadíte mřížku. Ta totiž umožní průchod vzduchu z radiátoru vzhůru k oknu, čímž je snižováno riziko rosení skleněných tabulí.
Pro objednání parapetů můžete využít online konfigurátor, kde zadáte požadované parametry (umístění, materiál parapetu, jeho barvu, rozměry a požadované příslušenství) a dokončíte objednávku.
Jak správně namontovat interiérové parapety
Parapety již byly doručeny a zbývá je správně namontovat. Jak na to?
Základem úspěšné instalace jakýchkoli parapetů je dokonale rovný a pevný podklad, který není mastný ani vlhký.
Nejprve si zkuste parapet osadit nanečisto a pokud vše sedí, nic nebrání montáži. Na připravený podklad naneste nízkoexpanzní pěnu a usaďte parapet. Zajistěte spád parapetu 2 ° a zafixujte. Vzniklé mezery vyplňte akrylátovým tmelem.
Pokud si netroufáte na montáž parapetů svépomocí, nevěšte hlavu. Najděte si ve svém okolí montážníka parapetů, který osazení oken parapety udělá za vás.