Štěnice domácí – škůdce, který dokáže potrápit

shutterstock.com
shutterstock.com

Poslední dobou začíná být tento škůdce v naších krajích poměrně rozšířený. Zajímá vás, jestli se k jeho vyhubení obejdete bez profesionálního zásahu?

Jak štěnice žije?

Délka života se odvíjí od okolí, ve kterém štěnice přežívá. Nejlépe se jí přitom daří při teplotách kolem 23 – 25 stupňů Celsia. V takovém případě je schopná dosáhnout věku 9 – 18 měsíců a naklást kolem 500 vajíček.

Živí se zejména lidskou krví, v krajních situacích nepohrdne ani tou zvířecí (napadeni tak mohou být i vaši psi nebo kočky). Jejich aktivní období začíná po setmění. Svoji oběť vyhledávají prostřednictvím vyzařovaného tepla a oxidu uhličitého, který vydechujeme.

Kde se ukrývá?

Nejčastěji můžeme na štěnice narazit v různých mezerách v nábytku, parketách, osvětlení nebo třeba za rámem obrazu. Zdržují se přitom výhradně na místech, která jsou pravidelně obývané. Samička však dokáže bez potravy vydržet i několik měsíců.

Kde všude se může štěnice ukrýt? zdroj: shutterstock.com
Kde všude se může štěnice ukrýt? zdroj: shutterstock.com

Zbavte se jich jednou provždy

Štěnice nepředstavují nic příjemného. Nejedná se přitom o problém špinavých domácností, narazit na ně můžeme i v krásně poklizeném domově. Preventivní opatření zde bohužel moc nezabírá, a jakmile se jednou objeví, je třeba nechat jejich likvidaci na profesionálech.

Hubení hmyzu se někdy neobejde bez komplikací.  V tomto případě hovoříme o odolnosti štěnic vůči dezinfekčním prostředkům, kdy je třeba celý proces několikrát opakovat.

Rozhodně se nesnažte z napadené místnosti nábytek přemisťovat, mohli byste si tak ještě více přitížit a štěnice roznést po celém domovu.

Máte zkušenosti se štěnicemi? Napište našim čtenářům v komentářích, jak jste se jich zbavili u vás doma.