Technická místnost? Neopomenutelný prvek každého domu

Stavíte nový dům? Určitě řešíte rozložení místností nebo zda bude větší koupelna či ložnice… a co technická místnost? Neprávem opomíjená jednotka, která by neměla chybět v žádné novostavbě, má mnoho výhod, které garáží či kůlnou nenahradíte!

Bez odtokového kanálku ani ránu

Začneme od podlahy, tentokrát doslova. Kromě vhodné dlažby, která bude jednoduše omyvatelná, nelze opomenout ani odpadní výpusť s umístěním dle sklonu podlahy – ideálně blízko středu místnosti. Sklon podlahy nemusí být významný, ale směřování podlahy k výpusti oceníte obzvláště ve chvíli, kdy se porouchá pračka a nebo začneme trochu nešikovně napouštět vodu do kýble. Proto zvažte i zavedení vodovodního kohoutku do stěny technické místnosti. Případné omývání nebo čištění v tomto prostoru je dalším příjemným benefitem takové vychytávky – samozřejmě tomu musí být uzpůsoben okolní prostor.

Pojistky a bojler

Každý dům potřebuje řešit zdroj tepla, elektřiny a vody. Je praktické mít vše po ruce a především zajistit trvalou přístupnost pro případ nutných oprav a pravidelných kontrol. Z chodby či zádveří je přístup možná jednoduchý, ale přece jenom zde překáží a není vzhledným prvkem. S prostorem pro obslužná zařízení proto počítejte právě v případě technické místnosti. Pokud je prostor dostatečný, najde si své místo zde i hlavní uzávěr vody a pojistky celého patra nebo domu. 

Opravy a úklid

Nedostatek úložného prostoru začneme časem řešit všichni. Je lhostejné, jak moc se snažíme projektovat s ohledem na skladovací potřeby. Prakticky vždy se dříve nebo později dostaneme do fáze, kdy už nám začne vše přerůstat přes hlavu. Nesmíme zapomenout ani na drobné pomocníky, které je dobré mít po ruce a na jednom místě. Nářadí, lepící pásky, izolačka, nůžky a další drobnosti je dobré uskladnit nejen v kůlně na zahradě, ale také do interiéru domu. Praktická zásuvková skříň by zde tedy rovněž neměla chybět. Technická místnost by měla být ideálně také dostatečně velká na uložení vysavačů, náhradních pytlíků, mopů, kýblů a dalšího vybavení na úklid… zkrátka na takové věci, kterými se příchozím návštěvám nechceme chlubit v chodbách domu a nebo je z hygienických důvodů ukládat do špajzu, kde zároveň skladujeme i potraviny.

Chemie

S úklidem a údržbou neodmyslitelně souvisí i chemie, kterou v domácnosti uchováváme. Ať už je to dezinfekce, ethanol v rozpouštědlech nebo čistící a leštící prostředky, stává se, že látky uniknou nebo stékají po lahvích u špatně těsnících nádob. Také samotné podmínky uchování často vyžadují konkrétní teplotu nebo tmavé prostředí. Řešení nejen pro technickou místnost může být kovová skříň, která je velmi odolná a jednoduše udržovatelná, což v případě úniku chemie narozdíl od dřevěných alternativ, které tekuté skupenství mohou nasát a pohltit, zajisté oceníme. Nezapomeňte také na to, že technická místnost je stále součástí domu, kam se potenciálně mohou dostat i děti. Uzamykatelnost takového úložného prostoru je tedy rozhodně na místě. 

Shrneme-li na závěr, jaká je ideální velikost takové místnosti? Zlatá poučka – čím větší, tím lepší. Uplatnění prostoru vždy najdete. Základem bývá tepelné čerpadlo/bojler, pračka a sušička, úložné prostory v podobě 1-2 skříní, komod nebo koš na prádlo. Vycházejte proto alespoň z minimální velikosti okolo 6 metrů čtverečních