Tipy, jak pečovat o plastová okna a dveře

Plastová okna a dveře jsou k vidění nejen na novostavbách, ale také na rekonstruovaných starších domcích či bytech. Za jejich oblíbenost mohou unikátní vlastnosti, jimž vévodí dlouhá životnost a snadná údržba. A právě té jsou věnovány následující řádky. Víte, jak pečovat o svá plastová okna, aby stále vypadala jako nová?

S péčí začněte ihned po montáži plastových oken

S údržbou oken nebo dveří je vhodné začít ihned poté, co dojde k jejich usazení a zednickému zapracování. Zbytky omietky, vápna a barvy odstraňte a ujistěte se, že nic z toho nevniklo do kování. S tím souvisí i nutnost sundat ochrannou fólii, která by po několika týdnech působení slunečních paprsků nemusela jít dolů tak snadno.

Nejen skla potřebují čistit

Mnozí lidé se domnívají, že péče o okna začíná a končí především u krásně se lesknoucích skel. Opak je však pravdou. Nezapomínejte na odvodňovací kanálky (kde se může tvořit plíseň), na promazávání kování, ani na plastové profily. K tomu postačí obyčejný přípravek na nádobí ředěný dostatkem vody a hadr či houbička. Jemné setření odstraní prach i další usazeniny. Objevíte-li na profilech velké škrábance a rýhy, obraťte se radši na dodavatele či jiné odborníky, kteří dokážou poradit, jak postupovat.

Hledáte plastové okná Bratislava?

Při čištění oken nezapomínejte na vlastní bezpečnost, a to zejména v případě umývání venkovních částí oken či dveří u domu nebo bytu, který je situován jinde než v přízemí. Důležitá je i vhodná pracovná obuv – na nazouváky či žabky raději zapomeňte. Okenní křídlo si proto vždy vyklopte do místnosti a zbytečně se nevyklánějte. V případě čištění rámů pak buďte opravdu opatrní a nestoupejte si na nic, na čem byste mohli uklouznout, nebo by se to pod vámi mohlo převrátit apod.