Odhad ceny nemovitostí pro dědické účely

Úmrtí blízkého člena rodiny je obecně jedním z psychicky nejnáročnějších období v životě jedince. Celou situaci dokonce komplikuje fakt, že si pozůstalí musí projít zdlouhavým dědickým řízením a s ním i spjatými povinnostmi. V případě, kdy se do dědického řízení dostávají nemovitosti, mají truchlící povinnost zajistit odhad nemovitosti pro dědictví. Jak si odhad ceny dokážete zařídit a k čemu slouží?

Proč potřebujete odhad nemovitosti při dědictví?

Odhad nemovitosti pro dědické řízení si od vás vyžádá notář, a to hned ze dvou důvodů. V případě většího množství dědiců je potřeba znát cenu nemovitosti pro případné vyplacení ostatních pozůstalých. Dále se z odhadu ceny vypočítává suma, kterou obdrží notář.

Jak lze zařídit odhad pro dědické řízení?

Před rokem 2014 ocenění nemovitosti pro dědické řízení mohli provádět jen soudní znalci, dnes už ale stačí odhad nemovitosti realitní makléřem.

Výběr realitní kanceláře pro odhad nepodceňte. Makléř musí být opravdu znalý – zběhlost v trhu dané lokality, typu budovy, velikosti nemovitosti i její dispozice jsou naprostou povinností. Obecně je nejlepší domluvit se s makléřem, který figuruje ve stejné lokalitě, jelikož se vyzná v situaci na trhu přímo v místě vaší nemovitosti.

Pro odhad nemusíte řešit osobní prohlídku

Odborník vám dokáže odhadnout cenu i bez osobní prohlídky, což zajisté v tíživé situaci oceníte. Obecně by k ohodnocení mělo stačit poskytnutí dat z katastru, popis stavu a situace, pár fotografií a informace o lokalitě.

Odhad nekončí u nemovitosti!

Nezapomeňte, že notář po vás nebude požadovat pouze odhad cen nemovitostí, ale i automobilu a movitého majetku.

Kolik vás bude stát odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení?

Cena za odhad nemovitostí pro dědictví se liší, záleží na ceníku dané kanceláře. Obecně se ale platí obnos v rozmezí od 1500 po 3000 Kč.