V jakých lokalitách lze nejvýhodněji koupit nový byt?

shutterstock.com
shutterstock.com

Chystáte se koupit nový byt a přemýšlíte nad tím, jakou lokalitu zvolit? Ceny nemovitostí se v různých částech České republiky dosti výrazně liší. Pojďme si alespoň ve stručnosti nastínit současnou situaci na trhu s realitami.

Nejdražší bydlení je v Praze

Asi pro vás nebude překvapením, že nejdražší byty na prodej jsou v Praze. Jde o vysoce atraktivní lokalitu. I zde ale záleží na tom, zda pořizujete byt přímo v centru města, nebo si kupujete nemovitost v okrajových částech. Rozdíly v cenách činí i desítky procent.

Ceny se liší i v jednotlivých krajských městech

Kromě Prahy jsou byty dražší také v krajských městech – Plzni, Ostravě, Brně. A platí to nejen v případě koupě, ale také v okamžiku, kdy jde o pronájem. Záleží ale nejen na velikosti města, ale také na celkové atraktivitě oblasti. Tak například pronájem bytu v Hradci Králové vychází průměrně dráž, než když si pronajmete byt v Ústí nad Labem či v Chomutově.

Právě byty v Hradci Králové jsou totiž hodně vyhledávané, zatímco oblast na severu Čech či třeba na severu Moravy z hlediska kvality života nejsou tak atraktivní. Roli zde hraje občanská vybavenost, dopravní infrastruktura, kvalita ovzduší a mnoho dalších aspektů.

Nejlevnější bydlení je v malých obcích

Pokud chcete najít co nejlevnější bydlení, logicky byste měli hledat spíše byty na prodej v menších městech a obcích. Obecně platí, že nejlevnější byty jsou v odlehlejších regionech. Rozdíly v cenách zde mohou být oproti Praze či Brně řádově ve statisících korun.

Cena není vždy tím hlavním kritériem

Při výběru nového bytu jednoznačně doporučuji sledovat nejen cenu, ale také občanskou vybavenost v konkrétní lokalitě. A určitě pro vás bude důležitým aspektem i hledisko pracovních příležitostí. I v tomto ohledu se jeví jako výhodnější investice do bytu ve větším městě, kde je menší nezaměstnanost nežli někde na malé obci.

Jeden komentář

Komentáře jsou uzavřeny.