Vchodové dveře se dělí do 6 bezpečnostních tříd – která je vhodná pro vás?

shutterstock.com

Staré a ne dobře zabezpečené dveře lákají zloděje, kteří potřebují pouze pár minut na to, aby se do vašeho domu či bytu dostali. Obyčejné dveře, které vám slouží již desítky let, váš majetek před zloději rozhodně dostatečně neochrání. Proto bylo zavedeno hodnocení stupně zabezpečení dveří. Jak se od sebe liší jednotlivé skupiny a která je vhodná pro vás?

Vyměňte své obyčejné vchodové dveře za bezpečnostní dveře, které vám dopřejí klid během toho, když budete v práci či na dovolené. Sníží riziko vniknutí do bytu o 50-75% v závislosti na lokalitě. Vchodové dveře se dnes rozdělují do 6 bezpečnostních tříd. V dnešním článku se podíváme, jaké jsou jejich rozdíly.

Tip: Přečtete si jaké si můžete koupit doplňky pro vchodové dveře

Bezpečnostní třída 1 a 2

Bezpečnostní třída 1 nabízí nejlevnější a také nejméně zabezpečené vchodové dveře. Tuto bezpečnostní třídu neuznávají ani pojišťovny. Je možné, že v některých lokalitách, by vám pojišťovna váš majetek proti vloupání ani nepojistila! Kdežto vchodové dveře v bezpečnostní třídě 2 už splňují určité bezpečnostní kritéria. Nicméně také se je nedoporučuje používat, protože jediné, co mají, je zesílená zárubeň a ocelové panty, které jsou odolné vůči sesazení. Ceny se pohybují orientačně od 1 až 5000Kč.

Bezpečnostní třída 3 a 4

Bezpečnostní dveře nemusí být škaredé zdroj: perito.cz

Odborníci ale doporučují bezpečnostní dveře třídy 3 a 4. Takové bezpečnostní vchodové dveře jsou vhodné jak pro rodinné domy či byty, tak i pro firmy a úřady. Tyto bezpečnostní třídy dokonce požaduje většina pojišťoven, pokud si budete svou nemovitosti pojišťovat proti vloupání.

Mezi charakteristické vlastnosti takových dveří patří protipožární odolnost minimálně 30 minut a odolnost proti praktikám násilného vniknutí po stanovenou dobu. Důležité je, aby měly dveře zesílenou konstrukci, masivní rám a hned několik pasivních a aktivních bezpečnostních bodů. Mají ideální poměr cena/výkon. Cena začíná na 5000Kč, ale spíše počítejte 15-30 000Kč v závislosti na provedení.

Mohou být vyrobeny z rozličných materiálů:

Bezpečnostní třída 5 a 6

Poslední dvě skupiny jsou označeny čísly 5 a 6. Takové dveře už jsou určené pro místa, která vyžadují nejvyšší stupeň zabezpečení, například v bance, pojišťovnách a podobně. Na bezpečnostní dveře z třídy 5 či 6 jsou kladeny nejvyšší nároky na kvalitu a zabezpečení jako takové. S jejich otevřením mají problémy i zásahové jednotky PČR. Samozřejmě se to odráží i na pořizovací ceně, která se pohybuje v řádech deseti až sta tisíců. Jistou zajímavostí je, že vchodové dveře nejvyšší bezpečnostní třídy odpovídají zhruba bezpečnostním trezorovým dveřím 1. třídy.

Článek sepsán ve spolupráci s výrobcem dveří perito.cz